CZ / ENG

► Jste mladí? Navrhněte nové využití textilie ve stavebnictví a vyrazte do Frankfurtu

Mezinárodní veletrh technických a netkaných textilií Techtextil vyhlásil 14. ročník soutěže Textile Structures for New Building (Textilie pro novou výstavbu). Registrace je možná do 26. února 2017. Vítězné projekty budou k vidění v průběhu veletrhu Techtextil ve Frankfurtu nad Mohanem od 9. do 12. května. Messe Frankfurt bude informovat vítěze v průběhu března.

Soutěž je určena studentům a absolventům narozeným po 1. březnu 1988. Hledají se inovativní projekty z oborů architektury, pozemního stavitelství, produktového designu i dalších relevantních oborů. Soutěžit mohou nápady, jež mají potenciál realizace, reagují na nějaký problém a pracují s textilií nebo textilií vyztuženými materiály.  Stejně jako v uplynulých letech se i letos soutěž koná za podpory mezinárodní asociace Tensi.et. Vítězové a vítězky si rozdělí peněžité odměny v celkové výši 8 000 eur. Vítězné návrhy budou k vidění během veletrhu Techtextil 2017 ve speciální výstavní sekci.

Mezi vítěze minulého ročního soutěže patřil kupříkladu projekt responzivního fasádního systému Breathing Skins od Tobiase Beckera.

Judit Eszter Kárpáti uspěla v kategorii Inovativní materiály se svou elektronickou textilií CHROMOSONIC. Jde o textilii, jejíž barevnost se dynamicky proměňuje v závislosti na změnách teploty, které mohou být odvozené například ze zvukové stopy.

Autoři, jejichž návrhy zabodují v roce 2017, získají finanční odměnu, společnost Messe Frankufrt jim zajistí uhrazení cesty, vstup na veletrh, ubytování v době konání akce a dopravu děl na místo a zpět. Díky tomu budou moci podobně jako další účastníci a návštěvníci veletrhu navazovat kontakty s podniky v oboru technických textilií a stavebními společnostmi. Docela jistě dojde i na setkání se zástupci médií z celého světa.

V porotě zasednou zástupci vysokých škol a univerzit, přední architekti a stavební inženýři i zástupce společnosti Tensi.et. Dohled nad technickými a profesními aspekty soutěže převzal Werner Sobek, ředitel Institutu pro lehké stavební konstrukce a konceptuální design (ILEK) při univerzitě ve Stuttgartu.

Organizátoři soutěže upřesňují oblasti, ve kterých se mají soutěžící pohybovat:
- Výstavba budov – od stavby využívající textilií vyztužený beton nebo plasty po membrány využité při výstavbě trvalých i dočasných, adaptabilních a mobilních staveb;
- Interiéry budov – včetně využívání polymerových optických vláken pro přenos světla, systémů využívajících textilie k zajištění bezprůvanové klimatizace v místnostech, pohyblivých protihlukových izolačních stěn pro výrobní zařízení atd.;
- Produktový design pro architekturu;
- Udržitelnost opětovného využití a recyklace;
- Stavby občanské vybavenosti a průmyslové stavby.
Při hodnocení soutěžních návrhů bude porota brát v úvahu zejména následující kritéria:
- Realizovatelnost a praktičnost
- Využití textilií a inovativních materiálů
- Úroveň inovace
- Estetický dojem / umělecká kvalita návrhu
- Přínos pro životní prostředí / účinnost využití zdrojů (např. zvýšení energetické účinnosti)
- Funkčnost
- Ekonomické aspekty (minimalizace nákladů / optimalizace času a postupů)

Vítězové a vítězky minulého ročníku soutěže, který se uskutečnil v roce 2014

Porota udělí ocenění v následujících kategoriích:
- Stavby velkého rozsahu
- Stavby malého rozsahu
- Inovativní materiály
- Životní prostředí a ekologie
- Kompozitní a hybridní stavby

Podrobnější podmínky účasti:
- Účastník zpracovává soutěžní projekt samostatně nebo ve skupině čítající maximálně deset osob.
- Všichni zpracovatelé projektu musí být zaregistrováni na internetové adrese www.techtextil-student.com jako účastníci.
- Projektová skupina musí registrovat jednu osobu jako svého zástupce a nahrát jeho/její kontaktní údaje. Tato osoba potom zajištuje veškerou komunikaci s organizátory soutěže Textilie pro novou výstavbu. Studenti žádající o účast v soutěži uvedou jméno pedagoga své vysoké školy nebo univerzity, který podpoří a garantuje jejich účast.
- Všechny předložené informace musejí být v angličtině.

Další informace najdete zde a na webu.

Text: Tereza Lišková, úvodní foto: Breathing Skins© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.