CZ / ENG

Jak to vidí

Arch Vader: Nové metro je symbolem buranství

Metro vždy symbolizovalo pokrok a prestiž. Tomu odpovídala i úroveň architektury. Pražské metro a jeho staré stanice jsou pravidelně uváděny ve výběru těch nejzajímavějších a nejhezčích. Nové stanice tomuto standardu ale neodpovídají. Posouvají hranici kýče a estetické a materiálové nekvality zase o kus dál, vizuální teror nebere konce.

Arch Vader: Nové metro je symbolem buranství

Žijeme v 21. století a v metru se pohybujeme kolem betonových hřibů a mašinek. Nad povrch vystupují výustě vzduchotechniky v podobě raket nebo bedel. Stanice jsou obloženy barevně nesourodými plasty a odpudivým, rychle stárnoucím chromem. Zářivky nesou příhradové nosníky.

Jestliže si dopravní podnik neohlídá estetickou kvalitu nových stanic, pak to nevypovídá o žádném pokroku a prestiži. Vypovídá to o zakrnění, o lhostejnosti k veřejnosti jakožto budoucímu uživateli, o posunutém vnímání estetiky. Jde o buranství nejhrubšího zrna.

Odpovědnost za zfušované stanice leží na DPP, potažmo na HMP – zadavateli projektu. Od špatně zadané veřejné zakázky přirozeně nemůžeme očekávat kvalitní výsledek. Neexistuje tu žádná návrhová soutěž mezi projektanty. DPP a ani veřejnost tedy do poslední chvíle vlastně nevědí, jak budou stanice vypadat, jak velký potenciál se v nich ukrývá.

Stanice metra, veřejné stavby reprezentující Prahu, již dvacet  let navrhují titíž lidé a navrhují je přirozeně stále stejně. Jsou to naprosto neznámí anonymní projektanti, kteří víc než estetice rozumějí inženýrským stavbám, tunelům a technické infrastruktuře. Je rozdíl mezi tunelem, který má splňovat technické a bezpečnostní nároky, a stanicí, která je reprezentativním a funkčním veřejným prostorem.

Stát vynaložil na dokumentaci i realizaci nemalé peníze, ale výsledkem je zastydlá šeredná tepláková postmoderna z 90. let. Autorem stanice Petřiny je Ing. arch. Jiří Pešata, člen ČKA. Jeho návrh je podle mě na facku. Možná na dvě.

Archwars se snaží s nadsázkou kritizovat současné počínání Čechů ve stavitelství a architektuře. Současná česká architektura je podle nich dobrá. Ale bohužel nedostává vůbec prostor a nemá uznání. Čechy jsou zaplněné neuvěřitelnými paskvily a neumětelstvím. Vytváří je nejen jednotlivci, ale také města a stát. Některá díla jsou tak otřesná a dekadentní, že si zaslouží veřejnou ostudu. Archwars tedy vyhlásily válku špatné české architektuře. Od návrhů, přes demolice a necitlivé rekonstrukce až po nové stavby. Archwars fungují od roku 2011 a odnepaměti je s nimi Arch Vader. Arch Vader je pseudonym, který zapadá do mytického světa nearchitektury. Arch Vader je architekt padouch, archi-hero v masce, jehož kritickými zbraněmi jsou ironie a humor.

9. 4. 2015 převzato s povolením autora z facebookového profilu Arch Vader, foto: ArchWars

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
tančící dům srpenec 3.9.2016 14:22

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.