CZ / ENG

Jak to vidí

Interval: O výstavě Lady Semecké a Petra Lady v Kapli v Holyni

Studio LAD. spojuje dva autory, sklo a porcelán, umění a užitek, řemeslo a design a nyní vystavuje v Galerii Kaple v Holyni. Studio tvoří umělci Lada Semecká a Petr Lada, kteří jsou známí tím, jak bravurně ovládají svá řemesla a s jakou lehkostí jsou díky tomu schopni ztvárnit složitá a niterná témata svých děl. Tentokrát to dokazují na výstavě Interval. 

Interval: O výstavě Lady Semecké a Petra Lady v Kapli v Holyni

Autorka: Romana Veselá • Foto: Salim Issa a Štěpánka Stein


Galerie Kaple v Holyni na Praze 5 sídlí v malé novorománské kapli, která byla v roce 2007 přestavěna na výstavní síň. Přestože funguje už sedmnáctým rokem, nedostala se do povědomí širší veřejnosti. Snad je to dáno tím, že si Holyně dokázala i jako součást Prahy zachovat svůj venkovský charakter a zdá se mnohem vzdálenější od centra města, než ve skutečnosti je. Možná za to může také poměrně malý výstavní prostor.

V letech 2015-2017 tam hostoval projekt Galerijní Laboratoř, projekt Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, který vznikl jako exkurz do problematiky kurátorství současného umění. Od roku 2018 je galerie provozována městskou částí Praha 5 a zaměřuje se na výstavy etablovaných umělců střední generace – například Zlatka a Aleš Lamrovi, Barbora Křivská, Martin Janíček, nebo Čestmír Suška. Spolu s obsahově náročným sakrálním prostorem nabízí vystavovaní umělci zajímavé, srozumitelné a hloubavé výstavy.

Název té aktuální – Interval – vystihuje onu vzájemnou blízkost, ale v určitém ohledu i vzdálenost autorů studia LAD., použitých materiálů, témat, prožitků a přístupů, kterými Lada Semecká a Petr Lada komunikují.

Lada Semecká je především sklářská umělkyně. Často pracuje s podobností procesů výroby skla s procesy přírodními a s obrovskou silou a energií, která je potřebná pro vznik něčeho tak křehkého jako je list, nebo umělecké dílo. Inspiraci nalézá v divoké, nespoutané a mocné přírodě. V Kapli v Holyni představila obrazy vytvořené technologií fusingu – spékáním skleněných tabulí k sobě. Tabule jsou navíc podložené kovovou deskou s perforací. Jsou umístěné do oken, aby světlo prostupovalo pouze průřezy v desce. Vzniká tím v galerii uzavřený intimní prostor. Podobným způsobem a dokonce ve spolupráci se stejnou kurátorkou – Vendulou Fremlovou – pracovala Lada v roce 2019 na vitrážích v kostele sv. Mikuláše v Petrovicích, kde jsou její díla umístěna trvale.

Obrazy na stěnách a v oknech s krajinou a abstraktní tématikou vytvářejí intimní prostor, ve kterém jsou umístěny figury Petra Lady nazvané Pohroužení – zhroucení. Vznikly právě pro tuto příležitost. Jsou z pálené hlíny s porcelánovou „popraskanou” glazurou. Figury pracují s podobnou ambivalencí jako skleněné obrazy, jsou však v konkrétnější osobní a fyzické rovině. Pohroužení a usebrání je zde spojené se zhroucením tělesné schránky. Plastiky jsou dynamické, dramatické a naléhavé, ale i křehké, zranitelné a tím i pomíjivé.

Interval může znamenat vzdálenost, čas i mezeru. Je to vždy přesně vymezené „něco“ mezi „něčím“ a „něčím jiným“. Lada Semecká a Petr Lada nepracují na dílech společně. Když je ale společně vystaví, vytvoří ono „něco“ napínavé a dramatické prostředí, ve kterém se odehrává příběh divákovy interpretace. 

 

23. 5. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.