CZ / ENG

Jak to vidí

Miroslav Cikán: Peter Zumthor a dům v Devonu

Být hostem ve vile Petera Zumthora v Devonu je zážitkem se silným přesahem ze všední současnosti. Dům se na první pohled odkazuje na megalitický archetyp, který je v jižní Anglii všudypřítomný. 

Miroslav Cikán: Peter Zumthor a dům v Devonu

Je až ohromující, s jakým nadhledem monumentální dům skrytě dominuje místní situaci a zapouští hluboké kořeny, i když je vytržen z měřítka lokální staleté anglické architektury, ale i společnosti místních, nic netušících obyvatel. Shlíží na horizont krajiny z kulturní vertikály vznešeného obývání. Je skrytou, horizontálami monumentálních desek stlačenou dominantou. Palladiovský odkaz je ve vznešenosti domu a jeho umístění v podobné situaci – dům přehlíží malebnou scénu nádherné univerzální krajiny ze skvěle vybraného místa, lemovaného pilíři kmenů staletých pinií, odkazujících na Řím.

Při tichém prožívání vznešených prostor napadají hosta scény Kubrickovy Vesmírné Odyssey, jako bychom byli součástí jiného časoprostoru. Dům člověka povyšuje a nutí k přemýšlení a kontemplaci.

Trvalý odkaz architektury s přesahem pro budoucnost je zřejmý z každého detailu. Nabízí úžasný komfort a potlačuje jakoukoli zbytečnost, není v žádném případě minimalistický, je dokonalý, intimní, příjemně obyvatelný, tichý, je to dům pro všechny smysly.

Dům je vrostlý do situace – jako umem člověka povýšený kámen – a bude zde i za tisíc let. Skvěle zpracované nadčasové detaily z betonu a kamene budou obdivovány po staletí, i když se rozpadne křehký skleněný závoj neviditelných stěn a zbytky měkkých detailů z ušlechtilého dřeva budou připomínat kulturní vrstvu naší doby, stejně jako ji připomínají v Pompejích a na jiných místech kultury civilizací jakoby nedávného starověku.


Autor textu je architekt

Foto: Tomáš Hendrych

16. 8. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.