CZ / ENG

Jak to vidí

Veronika Čejková: Syrovost, výstřednost i nedbalost jsou trendy

Slovo trend vyvolává rozpaky. Víme, že je důležité pro marketing. Ale jaký význam má pro naši planetu? Každý rok vyprodukujeme množství trendy materiálů, které se ani nestihnou využít a už jsou zase „out“. Tenhle paradox jsem pozorovala i na mezinárodním veletrhu Première Vision, který proběhl letos na jaře v Paříži. Firmy ve velkých halách předvádějí nejnovější trendy. Program doplňují přednášky a konference. 

Veronika Čejková:  Syrovost, výstřednost i nedbalost jsou trendy

Důležité je, v jaké roli akci navštívíte – jako student máte celkem omezený prostor. Firmám je jasné, že se z vás velký odběratel v blízké době nestane, nikdo se s vámi moc dlouho nevybavuje. Pro menšího odběratele – začínajícího návrháře se situace mění, i on si však musí vytipovat, který dodavatel je schopný prodat materiál v menším množství. Firmy, které dodávají do Číny, o takový typ zákazníka nemají zájem.

Pokud ovšem na veletrhu máte visačku na krku s nápisem PRESS a získáte i povolení k fotografování, odnesete si z veletrhu nejvíc. Můžete dokumentovat, všude vám rádi odpovídají a doufají, že je někde budete medializovat. Můžete do zákoutí, kam se běžný návštěvník nedostane. Dostanete se ke vzorkům materiálů, které ještě ani nejsou na trhu.

Veletrh je rozdělen do několika sekcí: Leather, Accessories. Designs, Yarns, Fabrics, Manufacturing. Ve veletržních „buňkách“ narazíte na zástupce větších firem, kteří mají předem sjednané schůzky. Je vtipné jejich počínání pozorovat. Občas působí jako pávi. Aby z jednání vzešel zajímavý obchod, předvádí se jeden před druhým. Mezitím se návrháři snaží do ponuré společenské atmosféry vnést pozitivní vlnu.

Kolekce musí být hravé, veselé, kontrastní, živé

Veletrhem se nesou hesla typu elastická lehkost, syrová intenzita, rytmus, průhlednost, elegantní nedbalost. Inspiruje je současná společnost a její kontrasty, urbanizace, zvětšování metropolí a nové formy mobility. Připomínají se zapomenuté technologie a dostavuje se pocit nostalgie.

High-tech novinky nás utvrzují v tom, že člověk a stroj jsou propojeni, že náš život se zrychluje. Je trendy být výstřední, divoký, nespoutaný a svobodný. Hranice mezi uměním a módou je opět o něco rozostřenější. Zároveň roste touha po klidu a ústraní. Musíme třídit informace přicházející z digitálního světa. Dávat prostor novým myšlenkám. Soustředit se.

Kontrasty, syrovost, experimentální romantismus. Nabídka se často liší napříč světadíly. Odborníci vědí, které barvy či vzory se budou a nebudou v určité oblasti prodávat

To vše se promítá do pojetí trendů: transparentnost, kůže, lesklé materiály, „mokrý vzhled“. Černobílá klasika v kombinaci s kontrastními materiály. Květy velké i jemné, síla geometrie. Na šatovky se často používají lehké svěží materiály krepového vzhledu. Prachově zlaté a stříbrné odrazy, perleťový vzhled, výšivky s průhledným plastovým leskem.  Každé odvětví má svá specifika. Kontrasty jsou vidět ve všech směrech. V barevnosti materiálu se ukazuje barva hmoty, přirozené barvy. Nuance světla a stínů. Barevné světlé odstíny v kombinaci se sytou kontrastní barvou. V kombinacích se hledají nové rovnováhy, které budou působit pozitivně a bláznivě.

Během Première Vision jsem se pídila po firmách, které smýšlejí ekologicky. Několik z nich mě dostalo. Bavily mě detaily, jako třeba visačka od oděvů, ze které v příhodných podmínkách vyroste květinka. Firem, které zvažují dopady své produkce, na trhu přibývá. Jejich nárůst však ani zdaleka neřeší ekologické problémy, které na naší planetě způsobuje textilní průmysl. Situace si žádá více vizionářů a návrhářů přemýšlejících o problémech a jejich řešení. Věřím, že se i tento ohled brzy stane výrazným „trendem“, na který se bude brát větší a skutečný ohled.

 

Veronika Čejková je absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové z ateliéru Textilní tvorby. Současně je na pracovní stáži v ateliéru Zuzany Veselé.

26. 5. 2016 úvodní foto: Yuhei Mukai WOMENSWEAR COLLECTION photo © Evangelia Kranioti, zdroj foto: FacebookPage PremiereVisionShows

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.