CZ / ENG

Hledání hranic smart materiálů I.

Smart (aktivní, responsivní) materiály jsou výsledkem aplikace nejnovějších technologií. Za jejich vývojem očekáváme špičkové laboratoře a jejich uplatnění přepokládáme ve vesmírném průzkumu nebo v medicíně. Manuel Kretzer z ETH Zurich však směřuje jinou cestou: materiály se svými studenty vyrábí vlastnoručně a výsledné inteligentní systémy testuje jako potenciální prvky pro budoucí architekturu a design. Ruční výrobu a high – tech materiály přitom často provází i inspirace živými organismy a ekosystémy. 

Hledání hranic smart materiálů I.
Zavřít Pohyblivá inteligentní struktura vzniklá v rámci workshopu Actuated Matter, FOTO: materiability.com

Postoj ke smart materiálům, které se zásadně liší od běžných stavebních materiálů svou schopností aktivně reagovat na podněty, je stále silně ovlivněný zakořeněnými představami o pasivitě a neživotnosti materiálů a tradičními stavebními metodami. Tento přístup silně kontrastuje s flexibilním a dynamickým životním stylem nastupující generace. Manuel Kretzer, který vede na prestižní univerzitě ETH Zurich postgraduální program Master of Advanced Studies, prosazuje jiný pohled: smart materiály mají potenciál vytvořit „měkčí“, dynamičtější prostor, který se přizpůsobí potřebám jeho budoucích uživatelů. V roce 2012 založil výzkumnou skupinu Materiability - platformu, která propojuje architekty, umělce, designéry, studenty, vědce a výzkumníky. Společně sdílejí nadšení pro smart materiály, které jsou responsivní (aktivně reagující na podněty) a které lze programovat, a hledají jejich potenciální uplatnění v architektuře.

Materiability předcházel v roce 2011 první z větších Kretzerových projektů - workshop Actuated Matter, ve kterém tým účastníků z nejrůznějších zemí a oborů bez předchozích zkušeností se smart materiály navrhl a vytvořil model citlivé a pružné membránové struktury.  Zářící struktura, která vznikla z elektroluminiscenčních displejů, elektro aktivních polymerů a ohebných audio panelů, osídlila prostor a takřka organicky se pohybovala a tiše vrněla. Zavěšena byla v nesmírně lehkém systému propojených ok z optických vláken, která jsou dostatečně pružná, aby struktuře umožňovala pohyb, a přitom pevná tak, aby unesla celou řadu komponent.

Workshop ukázal, že vysoce sofistikované materiály a struktury lze efektivně tvořit participací, spoluprací mnoha profesí a nápadů, a že výsledkem je struktura v mnohém podobná dnešní společnosti: dynamická, křehká, intenzivně propojená a propletená, která se chová poněkud nevyzpytatelně.

Kretzer již své projekty představil i v Praze v rámci projektu DAMADEI. Uvedl myšlenky, které stály za jejich vznikem: „měkká“ a přizpůsobivá architektura, autonomie skladebných prvků, ekologie (tedy propojenost) a umělá inteligence, adaptace živých organismů na změny podmínek.

„Nesnažím se vyvinout funkční prvek pro použití v architektuře. Smart materiály jsou zatím příliš citlivé a nespolehlivé, než aby mohly dlouhodobě sloužit třeba v náročných podmínkách exteriéru,“ říká o svém výzkumu Kretzer.

„Smart materiály jsou pro lidstvo nové a některé dosud nemají praktickou aplikaci. Jsou neprozkoumané a nevyzkoušené – a mě baví hledat jejich možnosti a hranice skrze experimentální projekty. Ruční zpracování materiálů pak mě i studentům umožňuje poznávat je z neobvyklého pohledu, než je ten ve skriptech,“ doplňuje.

Na svém profilu youtube zveřejnil návod na DIY výrobu elektroluminiscenčních displejů a detailně zaznamenává i výrobní postupy a materiály, které použil ve svých projektech. Poučit se tak mohou nejen jeho studenti, ale kdokoliv, kdo má zájem. 

21. 8. 2013 HelP

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.