CZ / ENG

Šaty, které nestárnou

Izraelská designérka Hila Martuzana navrhla svou kolekci šatů Rhythm of Paper z neobvyklého materiálu.

Šaty, které nestárnou
Zavřít Hila Martuzana, návrhářka izraelského původu, pracuje s Tyvekem lehce jako s papírem...

Tyvek byl dosud používán jako oděvní materiál spíše v oblasti ochranných pracovních oděvů než v oblasti haute couture. Je lehčí a pevnější než papír a prupružnější než textilie, je možno jej tvarovat skládáním, stříháním či sešíváním. Zároveň je trvanlivý, velmi odolný vůči otěru, protržení a působení chemikálií.

Tyvek je plně recyklovatelná, netkaná  fólie ze 100% polyetylenových vláken. Struktura Tyveku je tvořena náhodně spletenými mikrovlákny vytvářejícími síť kanálků, jimiž proniká vodní pára, ale zabraňujícími průniku větších molekul vody. Tyvek je tedy paropropustný, ale voděodolný. Navíc je příjemný na dotyk. Je to univerzální materiál, který se používá v řadě průmyslových odvětví jako hydroizolační membrána ve stavebnictví, jako průmyslový nebo zdravotnický obalový materiál, pro grafické aplikace apod.

Pro příklady využití této spíše technické netkané textilie v oblasti módy však nemusíme až do Izraele. Již v roce 2007 uspořádala oděvní designérka Liběna Rochová na farmě Bolka Polívky v Olšanech V. ročník workshopu Tolerance materiálu na téma Technické materiály versus oděv, kde se 14 mladých designérů věnovalo tvorbě neobvyklých módních kreací právě z tohoto zajímavého materiálu. Jejich díla byla na podzim téhož roku vystavena na přehlídce Designblok.

 

14. 7. 2013 AŠB

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.