CZ / ENG

Všímáme si

Silikonový partyzán

Rozbijí se? Jsou špatně navržené a nehodí se dobře do ruky? Nad věcmi každodenní spotřeby, které se po nákupu moc neosvědčily, ještě nemusíte lámat hůl. S unikátní silikonovou hmotou Sugru opravíte i na první pohled ztracené předměty.

Silikonový partyzán
Zavřít Irka Jane Ní Dhulchaointigh: "Hack things better!"

Sugru - polymer, díky kterému lze téměř cokoliv opravit či vylepšit – vyvinula průmyslová návrhářka Jane Ní Dhulchaointig. Na vynálezu začala pracovat před jedenácti lety. O devět let později spatřily světlo světa první malé sáčky s pestrobarevnou silikonovou gumou. Na internetu se prodává v pěti zářivých barvách a její vlastnosti jsou zcela mimořádné. Po rozbalení je měkká jako plastelína, ale po jednom dni na vzduchu vytvrdne a stane se z ní pružná hmota odolná chemickým vlivům i UV záření. Je stálá v teplotním rozmezí od -60 °C do +180 °C. Dobře přilne k většině materiálů včetně kovu či plastů. Je voděodolná.

Hmota funguje i jako socializační katalyzátor a skvěle tak zapadá do současného alternativního trendu sdílení znalostí. Hmotou Sugru se už zabývá virtuální komunita, která čítá přes sto padesát tisíc lidí v téměř sto dvaceti zemích světa. Svou divizi má i v Česku. Bez zajímavosti není skupina „Hack for disability“, která sdílí své nápady pro handicapované lidi. S polymerem v ruce a hravým nastavením mysli se svět může jevit poněkud zářivější a přístupnější. A nejen pro děti, které si mohou opravit své polámané hračky. Díky tomuto materiálu opravíte zlomený konektor,  nahradíte ulomené ucho nůžek i strženou střenku nože.

Dělají se vám puchýře od příliš horké pokličky u hrnce? Obalte ucho pokličky Sugru a na puchýře zapomeňte. Potřebujete zvětšit tlačítko na ovladači? Rozbalte Sugru a vyrobte si tvar podle svých představ. Máte ruce otlačené od špatně tvarovaných řídítek bicyklu? Vytvořte si pestrobarevné gripy z barevných proužků silikonu tak, aby vám perfektně sedly do ruky. Pomocí dvou magnetů nebo kostek Lega obalených hmotou Sugru opakovaně propojíte cokoliv s čímkoliv. Kdo doma na půdě schovává krabici s rozbitými věcmi, které měl rád, může se radovat. Tvárný polymer mu pomůže přivést je zpátky k životu.

9. 2. 2014 Text: Helena Pánková, foto: sugru.com

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.