CZ / ENG

Chitosan

Chitosan je označován jako materiál 21. století. Díky jeho unikátním vlastnostem a variabilitě se na jeho výzkumu podílejí týmy vědců na celém světě.

Chitosan

Je to přírodní polymer připravený modifikací (deacetylací) chitinu, což je po celulóze druhý nejrozšířenější polysacharid v přírodě. Chitin se v přírodě vyskytuje jako stavební látka vnější kostry bezobratlých živočichů (hmyzu, plžů a korýšů), a dále v buněčných stěnách kvasinek a hub.

Chitosan je látka se silným kladným nábojem, který je příčinou jeho mimořádných vazebných schopností, je stabilní, biodegradabilní. Řízením jeho molekulové hmotnosti, stupně deacetylace a čistoty je možné připravit široké spektrum chitosanů a jejich derivátů, které mohou být využity v průmyslu, potravinářství, kosmetice, zdravotnictví a řadě dalších odvětví. Dosud byly vyvinuty stovky nejrůznějších aplikací a výzkum neustále pokračuje.

Nejslibněji se jeví tyto oblasti jeho využití:

Zemědělství

Chitosan je přirozenou alternativu chemických hnojiv a postřiků, které mohou být škodlivé pro člověka a životní prostředí. Chitosan spouští obranné mechanismy v rostlinách (působí podobně jako vakcíny u lidí), stimuluje růst a produkci určitých enzymů.

Čištění odpadních vod

V současné době se používají pro úpravu pitné a odpadní vody chemicko-fyzikální metody. Ekologičtější alternativou je čištění odpadních vod pomocí chitosanů, které jsou schopny sorbovat kovové ionty, pesticidy, fenoly či radioizotopy.

Kosmetika

Chitosan má schopnost vytvářet na povrchu pokožky ochranný, hydratační film, který na sebe může vázat další látky kladně ovlivňující pokožku. Dnes je chitosan  nezbytnou součástí krémů, pleťových vod, šamponů, laků na vlasy apod. Přesto je výzkum v této oblasti je teprve na začátku a zaměřuje se především na nové využití hydratačních a antibakteriálních vlastností chitosanu.

Zdravotnictví

Ve zdravotnictví se využívá především biokompatibilita chitosanu s lidskou tkání a jeho bakteriostatické, imunologické, protinádorové, hemostatické a antikoagulační vlastnosti.  Z chitosanu může být vyrobeno biologické lepidlo, které spojuje lidskou tkáň, a nahrazuje tak klasické šití při operacích. Také zlepšuje hojení ran, proto je využíván jako součást všech typů obvazů, chirurgického šicího materiálu, zubních implantátů a používá se při rekonstrukci kostí a dásní. Chitosan se používá také k řízenému uvolňování aktivních látek léčiv. V oblasti zdravotnictví existuje celá řada potenciálních aplikací chitosanu, které odborníci teprve zkoumají.

11. 7. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.