CZ / ENG

Bark cloth a japonská inspirace v neobvyklé módní kolekci

Kolekce nadějného módního návrháře jménem Bobby Kolade je zajímavá nejen svým zpracováním, ale také materiálem a inspiračními zdroji. Bobby totiž pracuje s textilií typickou pro jeho rodnou zemi, potažmo Afriku, a využívá přitom prvků typicky evropských i japonských. Výsledkem je série kusů téměř architektonického výrazu, které jsou přitom lehké, pevné a zcela přírodní. 

Bark cloth a japonská inspirace v neobvyklé módní kolekci
Zavřít Objemné kabáty jsou nejvýraznějšími prvky celé kolekce, FOTO: eluxemagazine.com

Kolekce tohoto mladého oděvního designera ugandsko-německého původu patřila k největším překvapením berlínského Fashion Weeku. Objemné kabáty jsou ušity z africké textilie bark cloth, která se vyrábí tradiční metodou - mechanickým zpracováním kůry fíkusu. Materiál je jen minimálně splývavý -  naopak je pevný a drží tvar, což se v případě Bobbyho oděvů projevuje záměrnou sošností, umocněnou naddimenzovanými rozměry. Bark cloth je ovšem základem všech částí kolekce, nejen obřích kabátů. Tam, kde se nevyužil samotný materiál, uplatnil Bobby alespoň potisk imitující jeho strukturu a barvu.

„V Ugandě, kde jsem vyrůstal, se s textilií bark cloth ve formě suvenýrů běžně setkáte na trzích pro turisty. Dnes se z ní vyrábějí hlavně pohřební rubáše“ popisuje designer Bobby Kolade běžné použití této neobvyklé textilie v jeho domovině. „Já si její půvab a potenciál uvědomil až v Berlíně – jeden známý ji používal jako plátno pro olejomalbu. Ihned jsem si uvědomil, že z ní musím vytvořit svou první kolekci. Vytváření kolekce byl fascinující, dá se říci až romantický proces. Neexistují dva identické kusy bark clothu, takže je každá část kolekce jedinečná a nese proto určitý punc luxusu,“ dodává.

Odkaz na africkou kulturu použitím tohoto materiálu se prolíná s inspirací Japonskem. Široký pás, který se zavazuje na zádech kabátu, totiž vychází z bederních roušek  mawashi – jediného oděvu, do kterého se při soubojích odívají japonští zápasníci Sumo. Neotřelá kombinace materiálů a zdrojů inspirace je velmi osvěžující; Bobby Kolade je zcela jistě designér, kterého se vyplatí sledovat.
 

3. 9. 2013 HelP

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.