CZ / ENG

Téma týdne

Carpal Skin pro bolestivé zápěstí

Syndromem karpálního tunelu trpí stále větší množství lidí. Tento útlakový syndrom pronásleduje především ty, kteří stereotypně zatěžují ruku a zápěstí – programátory, cyklisty i klavíristy. Součástí léčby je noční dlahování ruky a zápěstí a ergonomie fixačních pomůcek silně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Design Carpal Skin, která slouží právě tomuto účelu, vychází nejen z individuálních potřeb pacientů, ale je také inspirován texturami zvířecích kůží. 

Carpal Skin pro bolestivé zápěstí

Rukavici Carpal Skin, která je určena pro všechny, kdo trpí syndromem karpálního tunelu, navrhla odborná asistentka Neri Oxman z MIT Media Lab. Syndrom karpálního tunelu je způsoben chronickým tlakem na střední nerv (nervus medianus) v zápěstí a vede k necitlivosti, parestezii a silným bolestem v kloubu. Před podstoupením operačního uvolnění karpálního tunelu je všem pacientům jako součást léčby doporučeno noční dlahování dlaně a zápěstí.

Carpal Skin je pomůcka pro noční fixaci, která v nejvyšší možné míře respektuje individuální anatomické a fyziologické potřeby pacienta. Při její výrobě se nejprve zmapuje intenzita bolestivosti zápěstí a podle té je určena variabilita tuhosti materiálu, ze kterého je rukavice vyrobena. Díky tomu omezuje možnosti pohyblivosti právě podle konkrétních potřeb pacienta. Podoba Carpal Skin je inspirována zvířecími vzory -  tyto vzory kopíruje struktura materiálu, která určuje jeho tuhost a pohyblivost.

Ačkoliv Neri Oxman tvrdí že je výsledná textura nesouvisí s žádným konkrétním živočichem, nelze se při pohledu na Carpal Skin ubránit myšlence na některé druhy mořských korálů.

12. 6. 2013 HelP

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.