CZ / ENG

Všímáme si

Adidas se inspiroval od Terminátora. Nové boty rostou před očima

Adidas představil boty Futurecraft 4D. Pozornost poutají díky podrážce, která se formuje působením světla a kyslíku. Vývojáři se inspirovali scénou z filmu Terminátor 2: Den zúčtování, kde se zabijácký android T-1000 postupně vynořuje z hladiny roztaveného kovu.

Adidas se inspiroval od Terminátora. Nové boty rostou před očima

Při výrobě podrážky firma využívá technologii Digital Light Synthesis, kterou vyvinula firma Carbon. Její pracovníci si při procházení stovek nejnovějších patentů z oblasti 3D tisku všimli, že jejich konkurence obvykle tiskne ve vrstvách. A jelikož společnost Carbon pracuje na poli spojujícím hardware a software s pokročilými inženýrskými postupy aplikovanými na molekulární úrovni, získala výhodu a přišla s novým postupem.

Při nově vyvinutém způsobu tisku vzniká podrážka tak, že se do tekuté fotosenzitivní pryskyřice přes propustné okno, připomínající kontaktní čočku, za proudění kyslíku promítá digitální obraz. Místa, která nebyla kyslíku vystavena, se pod vlivem světla vytvrzují rychleji.

Vznikající podrážka se pomalu vytahuje z vany směrem nahoru. Tento postup umožnuje vypuštění výroby nákladných forem, do kterých by se jinak plast musel vstřikovat nebo se v nich lisovat. Návrh tak může jít rovnou do výroby, což k radosti firmy zrychluje produkci. V budoucnu by se tento postup mohl používat při výrobě bot, které budou vznikat na míru podle váhy a rozměrů končetin každého zákazníka.

Tištěná podrážka je podle výrobce lehká, pevná a zároveň flexibilní

Minulý rok společnost Adidas zaujala limitovanou edicí bot UltraBOOST Uncaged Parley, na které spolupracovala se společností Parley for the Oceans i Futurecraft. Boty byly vyrobeny z příze z rekultivovaných a recyklovaných plastů pocházejících z odpadu – rybářských sítí vylovených z moře na Maledivách. Podrážka byla postavena na technologii 3D Futurecraft a byla z recyklovaného polyesteru. Od nové technologie Futurecraft 4D si společnost adidas slibuje, že nezůstane jen u limitovaných edicí. Již do konce tohoto roku plánuje adidas vyrobit padesát tisíc párů bot.

Text: Tereza Anderlová, zdroj foto: Adidas Group

13. 4. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
super! Anna 22.6.2017 23:14
Re: super! Tereza 28.6.2017 12:30

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.