CZ / ENG

Všímáme si

AI a autorská práva, využití gastroodpadu a kovové kirigami

AI a autorská práva, využití gastroodpadu a kovové kirigami
Zavřít Vědci MIT svou metodou vytvořili hliníkové konstrukce s pevností v tlaku více než 62 kilonewtonů, ale s hmotností pouhých 90 kilogramů na metr čtvereční.

Autor: redakce Material Times • Foto: se svolením výzkumníků MIT 


Z kuchyňských zbytků bioplynem

V Novém Jičíně se během jednoho roku podařilo nasbírat téměř šedesát tun gastroodpadu díky projektu tridimgastro.cz, který provozuje společnost Energy Financial Group (EFG). Funguje již více než dva roky a zapojilo se do něj téměř dvacet měst a obcí. Kuchyňský odpad tvoří až třetinu směsného komunálního odpadu a obvykle končí na skládkách, což způsobuje rostoucí náklady pro města a obce. EFG zpracovává kuchyňský odpad a nepoužité potraviny do biometanu, zelené elektrické a tepelné energie, čímž šetří nejen přírodu, ale i peníze.

Problémy s autorskými právy okolo umělé inteligence

Nárůst používání umělé inteligence v designu a architektuře vzbuzuje obavy o dodržování autorského práva. Společnosti jako OpenAI, Google a Stable Diffusion, čelí žalobám od umělců, kteří tvrdí, že bylo porušeno jejich autorské právo využitím částí jejich výtvorů. Píše o tom web Deezen. Legislativa ohledně autorských práv děl vytvořených umělou inteligencí je zatím nejistá, ať už co se týče zdrojů, které využívá, tak i v otázce, komu by měly být připsané zásluhy finálního díla – zadavateli nebo provozovateli aplikace. Proto je nutné, aby byl zákon upraven tak, aby myslel i na tento pokrok na poli technologie.

Inovativní konstrukce vznikají skládáním kovových plátů

Výzkumníci z MIT se inspirovali japonským uměním kirigami, což je technika skládání a řezání papíru, a vyvinuli novou metodu pro výrobu konstrukcí z různých kovových materiálů, takzvaných plátových mříží. Tyto struktury jsou lehčí než korek, ale zároveň jsou silné a odolné, takže jsou vhodné pro využití například v konstrukcích automobilů, letadel a kosmických lodí. Mohou být flexibilní i držet tvar, díky čemuž jsou univerzální v široké škále možných užití.

Prague Art Week 2023

Poslední víkend v září (21.– 24. 9.) se můžete těšit na letošní ročník Prague Art Week. Po zahájení ve Veletržním paláci v Praze, kde slavnostně otevře Národní galerie Praha, můžete festival navštívit ve více než třiceti galeriích, muzeích a dalších uměleckých institucích. Kromě tradičních vernisáží a výstav bude ve veřejném prostoru odhaleno šest nových uměleckých realizací a nebudou chybět ani literární vystoupení a promítání filmů. Více se dozvíte na webu Prague Art Week.

12. 9. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.