CZ / ENG

Všímáme si

Automat smění plastové láhve za lístky na autobus

Podle statistik města Sydney je za každou minutu v Austrálii zahozeno na patnáct tisíc plechovek a lahví. Na tento problém reagují tak zvané recyklomaty, které slouží jako vylepšený koš na tříděný odpad. Skrze systém odměn obyvatele australských měst motivují k častějšímu recyklování. Fungují na principu směny, za odpovědnější přístup k přírodě vás rovnou odmění, například lístkem na autobus. Společnost Envirobank, která za projektem stojí, nabízí jeden ze způsobů, jak přispět ke zmírňování negativních dopadů obalového průmyslu na životní prostředí.

Automat smění plastové láhve za lístky na autobus

Vložené láhve a plechovky přístroj kontroluje dle čárového kódu, což rovnou umožňuje obaly třídit na plast a hliník. Automaticky také ověřuje, zda jsou všechny nádoby určené k recyklaci už prázdné. Každý recyklomat je schopný pojmout až tři tisíce plechovek či plastových láhví a pak sám pomocí e-mailu obsluze nahlásí, že je třeba ho vyprázdnit. Odměnu si pak každý může vybrat podle sebe. Těm, co řádně recyklují, přístroj nabídne poukázky do stánků s občerstvením, lístek na autobus nebo třeba slevový kupon do nákupního centra.

Recyklomaty přijímají zatím jen plastové láhve a plechovky, najdete je třeba na australiských  univerzitách.

Envirobank nabízí možné řešení problému přebytečných nápojových obalů, které lze uplatit hlavně ve veřejném prostoru, během větších kulturních a společenských událostí, v obchodních řetězcích a na univerzitách. Letos v červnu se přístroje rozšířily i do větších australských měst a momentálně je jich v celé zemi už přes třicet. Plastové obaly získané díky tak zvaným recyklomatům se dále využívají například na výrobu plastového nábytku nebo kobercových vláken. Hliníkové plechovky se promění na součástky do automobilů nebo poslouží jako zdroj materiálu na výrobu plechovek nových.

text: Kateřina Hendrychová, foto: envirobank.com.au

4. 7. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.