CZ / ENG

Všímáme si

Co představí Češi na veletrhu Ambiente? Obroučky ze dřeva, skleněné figurky na chladiče i upcyklované prsteny

Ve dnech 8. až 12. února 2019 se do Frankfurtu nad Mohanem sjedou zástupci firem z různých koutů světa. Na veletrhu Ambiente budou obchodovat s kuchyňskými a domácími potřebami, potřebami pro stolování i volný čas, široká bude i nabídka dárkového zboží, předmětů interiérového designu a nábytku. „V roce 2018 Frankfurt přilákal 4 376 vystavovatelů z 88 zemí,“ uvedl Erdmann Kilian, šéf marketingového odboru a tiskové komunikace veletrhu. Letos mezi vystavovateli nebude chybět ani 38 značek z Česka.

Co představí Češi na veletrhu Ambiente? Obroučky ze dřeva, skleněné figurky na chladiče i upcyklované prsteny

Text: Tereza Lišková  Ilustrační foto: Messe Frankfurt Exhibiton GmbH, archiv vystavujících firem


Na veletrh již tradičně zavítá například Artcrystal Bohemia, Crystal Bohemia, Crystalex, Dřevotvar, Evans Atelier, Kavalierglass, Preciosa Ornela, Thun či Toner. Svou produkci představí i menší značky, mezi které patří například Jain&Kriz. Společný stánek pod hlavičkou CZECH TRADE obydlí produkce BDK-GLASS, Glassluk, Glass Atelier Morava, Igor Müller, Martin Fait – MF DESIGN, MerryCrystals a Schlaggenwald.

Preciosa Ornela na veletrh přiveze nové produkty vznikající pod značkou PRECIOSA Traditional Czech Glass, interiérové doplňky ze skla a perliček Magic Fusion. „Představíme vybrané výrobky dekorativního skla se značkou Desná Since 1847 – limitovanou edici solitérů či kolekcí, úspěšných vzorů z období padesátých až sedmdesátých let 20. století. Dále pak nabídneme skleněné figurky na chladiče automobilů, které patří mezi sběratelské unikáty,“ upřesňuje manažerka Jaroslava Růžičková.

Rozsáhlou nabídku spotřebního zboží se opět v rámci veletrhu pokusí rozčeřit výstavní platforma Talents, jejíž podobu formuje viceprezidentka veletrhu Nicolette Naumann. Záměrem této platformy je představit nekonvenční tvůrčí počiny neokoukaných designérů a značek. Českou scénu bude v této sekci reprezentovat BEKWOOD EYEWEAR, CLAP DESIGN nebo šperkařka Simona Kafková.

Plzeňští BEKWOOD EYEWEAR se připravují na svou mezinárodní premiéru. Zkušenosti zatím sbírali na tuzemském Prague Design Week a Plzeň Design Week. Jejich doménou je dřevo. Na Ambiente chtějí představit kolekce slunečních i dioptrických brýlí pro nadcházející rok.

„Brýle budou doplněné o nové funkce. Jednou z nich je nový zámek očnic L-lock, který usnadňuje vkládání dioptrických čoček,“ říká Ondřej Bek. Druhou chystanou novinkou jsou acetátové koncovky vyztužené železným drátkem. „Po nahřátí se dá acetát tvarovat a zákazníkovi upravit na míru tak, aby brýle perfektně seděly,“ vysvětluje Bek.

Další talentovaní zástupci z Česka, CLAP DESIGN, prověřovali své výrobky mezi zákazníky na design marketech v Německu a Rakousku. Na velký mezinárodní veletrh se chystají poprvé. Nákupčím nabídnou kolem sedmnácti produktů ve formě elegantně řešených šálků, misek či pohárků. Borosilikátové sklo, které je součástí sad, dodává rakouská firma Bloomix.

Specialitou výrobků, jejichž dřevěné části vznikají v rodinné dílně v podhůří Beskyd, jsou zabudované magnety, které určují místo pro lžičku i vzájemnou přitažlivost dřevěných servisů. „Původně jsme chtěli klasickou výstavní plochu, ale nezbyla na nás. Tak jsme zkusili Talents a vyšlo to. Máme radost, že se na Ambiente můžeme podívat za těchto okolností,“ říká Lukáš Pejchal.


České barvy bude v sekci Talents hájit i šperkařka Simona Kafková. „Každý kousek je ručně propracovaný solitér, který podtrhuje individualitu své nositelky,“ říká o své práci autorka, pro kterou je zásadní inspirací samotný materiál. Kafková totiž při výrobě používá odřezky a zbytky z výroby brýlových obrouček. „Z hlediska chemického složení jde o cellulose acetate, z hlediska kreativity jde však přímo o poklad,“ upřesňuje ohledně volby materiálu Kafková.

Nově začala pracovat i se starými granátovými šperky, u kterých používá metodu upcyklace. „Na žádném veletrhu jsem  ještě nebyla. Přihlásila jsem se, protože ta možnost tu byla, a to, že jsem byla vybraná, mě překvapilo a nevím, co od toho mám očekávat,“ dodává ke své účasti na Ambiente.

Pozitivně laděnou tvorbu v rámci další výběrové výstavní sekce NEXT představí i firma Jain&Kříž, originálně propojující českou a indickou kulturu. Jain&Kříž není ve veletržním prostředí nováčkem. Její majitelé sbírali zkušenosti na Maison et Objet v Paříži. Do Frankfurtu je nyní přilákaly další možnosti rozvinutí značky. „Hledáme nové cesty k zákazníkům. Naším cílem je více se soustředit na velkoobchod do zahraničí, takže hledáme vhodné partnery a obchody,“ vysvětluje spolumajitel firmy Kryštof Kříž. „

Na Ambiente představíme novou černobílou minimalistickou kolekci OBA, která je založena na našich spontánních kresbách. Jde o koberce, deky z organické bavlny a australské merino vlny, dále pak brože a polštáře. Stejně tak budeme nabízet i kolekci FACES, která se vyznačuje ručně tkanými koberci, polštáři a módními doplňky,“ upřesňuje Kříž.

13. 1. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.