CZ / ENG

Všímáme si

Design a řemeslo v Hybernské. Návštěvníci se setkají s výrobky i jejich tvůrci

Týden designu Prague Design Week 2018 zaplní dvě patra Kampusu Hybernská, který se nachází nedaleko Obecního domu v Praze. Od 21. do 27. května 2018 tu bude k vidění tvorba dvaaosmdesáti vystavovatelů. 

Design a řemeslo v Hybernské. Návštěvníci se setkají s výrobky i jejich tvůrci

„Cítíme, že je třeba vytáhnout paty z naší galerie a upozornit na její existenci. Sice ukážeme jen zlomek z naší nabídky, ale snad návštěvníky zaujmeme a navnadíme k návštěvě galerie samotné,“ říká Ivana Špičáková, spolumajitelka pražské galerie zaměřené na umělecké předměty, šperky a užité umění z kovu. V Hybernské galerie nabídne například otvírák na lahve inspirovaný gotickými chrliči pařížského Notre Dame.

„Naším cílem je ukázat design jako kreativní disciplínu, množství práce, nutné zručnosti a trpělivosti, která vedla k vystavenému výsledku,“ říkají organizátoři, v jejichž čele stojí Ondřej Krynek. Každý z vystavovatelů poodhalí i proces tvorby, který se za jeho výrobky skrývá. „Setkat se tak budete moci s ukázkou materiálů, forem, nástrojů, polotovarů či přímo celých dílen,“ doplňují organizátoři s tím, že některé výrobky si návštěvníci budou moc nechat vyrobit přímo na míru.

Další z řady vystavujících, Hana Kroa, se specializuje se na textil v interiéru a říká: „Šijeme na zakázku, každý kousek je jiný. Odebíráme látky převážně od menších firem po Evropě (i v Česku).“ Kroa vedle toho navrhla i vlastní kolekci tisku na lněné látky. „K celému procesu, od vize, nákresu, grafického zpracování podkladů, vzorování i zpracování vzorků mám velmi osobní vztah. Je to pro mě autorský proces, podobně jako když spisovatel píše knihu, v různých fázích dotahujeme detaily ke kýženému výsledku,“ dodává s tím, že někdy je potřeba počkat, než návrh dozraje.

V procesu výroby, fotka z minulého ročníku Prague Design Week 2017 (foto: archiv PDW)

Výrobky, lidé, kino i přednášky
Akce se bude již pátým rokem skládat ze čtyř hlavních částí. První je prodejní výstava jednotlivých účastníků. Druhou částí jsou každodenní workshopy a přednášky (mezi nimi i úterní debata organizovaná ve spolupráci redakce Material Times a veletrhu Tendence). Třetí část představuje Design Kino. Celou akci doplní prezentace vybraných designérů ve výlohách v Pasáži českého designu pod Českou národní bankou.

Letošní Prague Design Week potrvá od pondělí 21. května do neděle 27. května 2018. Týdenní vstupné činí 150/100 Kč. Ve všední dny je otevřeno od 12 do 21, v sobotu od 10 do 21 hod., v neděli se prostory uzavřou už v sedm. „Prague Design Week je velmi příjemná platforma pro prezentaci kreativní práce pro malé lokální firmy. Má super atmosféru,“ říká Hana Kroa. Přijďte se přesvědčit i vy. (Od středy 23. května si můžete u vstupu zakoupit i čerstvé tištěné vydání magazínu Material Times 3* 2018.)

18. 5. 2018 Text: Tereza Lišková, uvodní foto z minulého ročníku: archiv PDW

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.