CZ / ENG

Všímáme si

Dny plné architektury a stavby, kde méně je více

První říjnový víkend se uskuteční již 6. ročník festivalu Den architektury. Na šedesáti dvou místech po celé České republice se můžete vydat objevovat veřejnosti obvykle nepřístupné historické stavby, industriální objekty i moderní architekturu. Na programu jsou komentované procházky s architekty a historiky, dílny pro rodiče s dětmi, cyklojízda, promítání a diskuse. Hurá dovnitř!

Dny plné architektury a stavby, kde méně je více
Zavřít Vila Tugendhat v ulici Černopolní v Brně patří mezi mistrovská díla německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe (foto: Kateřina Hendrychová)

V rámci festivalu, který je součástí oslav Mezinárodního dne architektury, se tak bude například promítat v legendární brněnské vile Tugendhat. V Praze se otevřou velkolepé vysočanské tovární budovy, připomínající opuštěné chrámy. V hlavním městě se uskuteční i procházka mezi vilami pražských umělců na Ořechovce či prohlídky po stopách architekta Karla Pragera. Lidé tak mohou objevit například jeho neznámou technickou stavbu – kotelnu ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Nové úhly pohledu nabídne i přehlídka filmů, která bude probíhat od soboty 1. října do čtvrtka 5. října v  kině Světozor, Prague Gallery, Café Jedna a Kině 35. „Neustále se zvyšující zájem o život ve městě, veřejný prostor a kvalitní architekturu je patrný i v nárůstu filmů s touto tematikou, proto Kruh již popáté pořádá v návaznosti na Den architektury festival Film a architektura,“ uvádí předsedkyně Kruhu a architektka Marcela Steinbachová, která letos získala v rámci programu stavebního veletrhu FOR ARCH ocenění Architekt/ka roku.

Většina filmů je zahraničních a až na pár výjimek jde o tuzemské premiéry. Program je rozdělen do několika tematických okruhů, těšit se můžete na výběr filmů Adama Gebriana, který představí například biografie svých oblíbených architektů, nebo blok Můj dům, můj…, který přináší příběhy domů a jejich obyvatel a umožní nahlédnout do obydlí slavných architektů či do nepřístupných či neobvyklých staveb. Portrét londýnského brutalistického komplexu a jeho obyvatel přináší film Barbicania, utopické vize i radikální řešení obytného prostoru zase snímek Mikrotopia. Dokument Where architects live odhalí soukromí Zahy Hadid nebo Daniela Liebeskinda.

Mezi místy, která můžete navštívit, nechybí budovy továren, bývalých papíren či textilek. Patří mezi ně i areál Pragovky v pražských Vysočanech.  Impozantní halové konstrukce a betonové skelety areálu továrny Praga, jehož historie sahá až do roku 1907, kdy První českomoravská továrna na stroje a firma František Ringhoffer podepsaly smlouvu o založení Pražské továrny na automobily. (zdroj foto: novapragovka.cz)

Prostory VODÁRNY BRUSKA je možné navštívit v sobotu 1. října mezi 13.00–16.00 na adrese Svatovítská 467/1a, Praha 6. Nenápadná historická čerpací stanice v  Dejvicích téměř sto let zásobuje pitnou vodou Prahu 6 a okolí. Historická budova čerpací stanice a vodojemu byla vybudována v roce 1920, v době, kdy nároky na technickou infrastrukturu města stoupaly a vznikaly tak významné stavby jako například proslulá nová Podolská vodárna od architekta Engela či Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici. V osmdesátých letech stanici Bruska doplnil druhý vodojem, roku 2014 pak došlo ke kompletní výměně technologického zařízení a památkově chráněná budova prošla citlivou rekonstrukcí. Zpřístupněna bude hlavní hala vodárny. (foto: Tpeltan, Creative Commons)

Festival v sále pražského kina Světozor zakončí ve čtvrtek 6. října přednáška významné nizozemské architektky Liesbeth van der Pol — mimo jiné i autorky teplárny v Utrechtu. (foto: Bart van Damme)

Celý letošní Den architektury je inspirován mottem slavného architekta Miese van der Rohe „méně je více“. „Kvalita je lepší než kvantita, někdy je lepší postavit méně s rozmyslem než více.  Je to stále platné a chceme tím upozornit na některé dnešní necitlivé rekonstrukce domů nejen na českém venkově a zejména častou preferenci ceny před kvalitou na architektonických soutěžích,“ komentuje letošní motto Steinbachová. Filmová sekce s názvem Osobnost Miese van der Rohe připomíná 130. výročí narození autora ikonických staveb jako například Seagram building na Manhattanu, Neue Nationalgalerie v Berlíně nebo vily Tugendhat v Brně. 

Celý program festivalu naleznete zde.

29. 9. 2016 Text a úvodní foto: Kateřina Hendrychová

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.