CZ / ENG

Všímáme si

Finská designérská dvojice pracuje s tradičními řemesly. Cestuje za nimi napříč světadíly

Designéři Aamu Song a Johan Olin tvoří pod společným jménem Company. Hledají řemeslné postupy a tradiční technologie v různých koutech světa a následně bádají nad jejich uplatněním v dnešní hmotné kultuře a společenské diskusi. Ve spolupráci s místními vznikají kolekce uměleckých i užitných předmětů, které Song a Olin  prodávají ve svém obchodě v Helsinkách.

Finská designérská dvojice pracuje s tradičními řemesly. Cestuje za nimi napříč světadíly

Text: Kateřina Zvelebilová • Foto: archiv studia Company


Začalo to v roce 2007: dvojice Aamu Song a Johan Olin zkoumala, jaké tradiční výrobky jsou ve Finsku stále vyráběny rukodělným způsobem a jakých technologií je k tomu potřeba. Spolu s tamními mistry řemesel vytvořili sbírku objektů s názvem Top Secrets of Finland.  Tento průzkum provedli následně i v Koreji, Belgii, Estonsku, Rusku, Japonsku, Spojených státech a nejnověji i v Mexiku. Výrobky i zážitky z jejich cest za posledních dvanáct let byly letos dokonce vystaveny v Design Museum Helsinki. Výstava, která skončila v září, se jmenovala  Secret Universe.

Mistr Kon-san v japonském městě Ódate pracuje spolu s manželkou na tradičním soustruhu vlastní výroby. Jeho název i způsob fungování inspiroval studio Company k návrhu hračky Rokuro Toy.

Designérka Aamu Song se učí práci s indigem od mistra TAKAHASHI Shigemi, kurátora japonského Aomori Museum of Art.

Song a Olin přistupují ke své práci nejen jako designéři, ale také jako antropologové. Zkoumají folklor různých míst. Obvykle se snaží nejdříve porozumět zvyklostem místních komunit, pak teprve se dostanou k tvůrcům samotným, natož pak ke spolupráci s nimi. „V každé zemi potkáváme krásné lidi. Společně jíme a zpíváme a díváme se, jak pracují,“ popisuje Aamu Song svou práci, pro designéry spíš netradiční. „Když nemluvíte společným jazykem a nezbývá vám než se dívat, učíte se mnohem rychleji,“ dodává.

Johan Olin zkouší malovat tradiční ruské matrjošky. V novém pojetí studia Company pak ukazují potravní řetězec v oceánu.

V severoamerické Pensylvánii pracovali Song a Olin s komunitou amišů, kterým tradice a náboženská pravidla nedovolují používat elektřinu. Plánování návštěvy bylo v tomto případě potřeba vyjednat pomocí dopisů. Komunikace probíhala několik měsíců… Na mexickém venkově pro změnu  dvojice hledala truhláře a řezbáře jen podle vágního popisku v jedné staré knize o řemeslech. Designéři se vydali se bez konkrétního plánu a vodítek do vesnice, kde měl mistr přebývat. A taxikář, ke kterému nasedli před hotelem do auta, byl řezbářův vnuk.

Esther Martin je z komunity menonnitů, společenství podobného amišům. Zde je však dovoleno používat elektřinu a taky se na rozdíl od amišů fotografovat. Na snímku vznikají quiltové šaty podle návrhu studia Company.

První vzorky postaviček, které vznikly ve spolupráci s rodinou Balbuena Alonso v Izucar de Matamoros, čekají na omalování typickými zářivými barvami.

Kolekce předmětů, které studio Company přiváží do Helsinek, fungují jako nositelé příběhu o jiných kulturách, což se zdá být i jeho hlavním posláním. Dvojice designérů všechny výrobky a postupy důkladně dokumentuje, publikuje a vystavuje. „Žijeme a ztvárňujeme svůj sen,“ řekla v roce 2018  Aamu Song při nominaci na Helsinki Design Award. Johan Olin dodává: „Každá země a dobrodružství, které jsme tam zažili, nám nějak ukazují, kam se vydat příště. Zatím jsme srdcem i duchem v Mexiku a doufáme, že naše cesty a práce budou pokračovat.“


15. 11. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.