CZ / ENG

Všímáme si

Je Praha pískoviště? A kdo si na něm hraje?

„Jestliže ztratíme teď IPR, zbyde jako médium kdo? ČKA a FAČVUT? Měli bychom o tom vědět a nemlčet. Okamžitý odpor architektů nemá nikde reálný projev. Nejsme stávkující tramvajáci… doktoři… učitelé. Máme dlouhodobé projekty a smluvní termíny, co se plní. Postavené nejde na protest zbourat nebo si na dva dny sednout na počítač. Zrušit právo Prahy vydávat si svou stavební regulaci, to jest v zásadě zrušení PSP, jen co nám začaly platit,“ varuje architekt Miroslav Cikán.

Je Praha pískoviště? A kdo si na něm hraje?

Činí tak v reakci na nejisté postavení Institutu pro rozvoj a plánování Prahy (IPR) a odvolání Petra Hlaváčka z postu ředitele IPR, ke kterému na základě rozhodnutí Rady hlavního města Prahy došlo minulý týden.

► Ve stejnou dobu se v Praze rozbíhá kulturní projekt Shared Cities: Creative Momentum. Během čtyř let se s ním budeme setkávat v Praze a dalších šesti městech střední Evropy. Má přinést vize a odvážná řešení pro lepší budoucnost středoevropských měst a jejich plánování. Projekt vede Goethe-Institut, Česká centra a reSITE. Šéf reSITE Martin Barry říká, že v projektu jde o nastolení tvůrčího ducha, obyvatelé měst by si měli všimnout, že jejich spoluúčast a spolupráce je pro vytvoření hodnotného městského prostředí příjemného pro život zásadní. Čekají nás desítky kulturních, architektonických a uměleckých akcí. Na programu jsou i „plánovací hry“. Dnes můžeme jen doufat, že bude stále o co hrát. Přesněji, že si ministerstva, úřady a lobbisté nebudou hrát s naším městem a nám nezbyde jen hraní si „na“.

► V sobotu 1. října se v pražské La Fabrice na módní přehlídce fashion.stl show ukáže, jak módní designéři naložili s 3D tiskárnami a jak si tyto technologie vyhrály s lidskými těly. Přehlídka vzniká ve spolupráci Czech Fashion Council, Makers Lab a Paralelní Polis. Letošním tématem je Body Construction. „Inspiraci máme stále na očích. Krása lidského těla, jeho křivky. Neustále máme potřebu své tělo přetvářet, modifikovat,“ říká kreativní ředitelka projektu Olo Křížová. Adam Jech, iniciátor a vedoucí technologické stránky projektu, dodává: „Tvoříme vztah mezi módou a 3D tiskem, využíváme nové technologie k realizaci módních kolekcí a konceptů. Je nám ctí být součástí takového projektu.“ Akce je nezávislou součástí doprovodného programu Hackers Congress, který v Polis začíná už 30. září. To vše v Holešovicích!

► Pozor, 3D tisk dorazil i do jihoměstské džungle! Pražské Obchodní centrum Chodov pořádá výstavu Unexpected Fashion. Výstava dinosaurů útočících na naše ještěří mozky tu už byla. Letošní sezoně vládnou stroje. Kromě obligátních tiskáren na čokoládu a miniaturních trojrozměrných podobenek se v pondělí 3. října v obchoďáku objeví i hongkongská designérka Kiwib Wong a její kolega Dave Cheng (ne, nejde o známého amerického restauratéra Changa). Před dvěma lety založili módní značku SHIGO spojující městské oblečení a moderní technologie. Zviditelnili se skrze „3Doodled šaty“ – tedy krajkový model, který ve spolupráci s firmou 3Doodler načmárali do vzduchu tužkou, ze které místo uhlíku leze vlákno polymeru PLA.

► Neoblečená v H&H, oblečená v H&M? Jedna z vedoucích značek módního průmyslu má od roku 2007 sestru jménem COS. A ta od začátku letošního roku má svůj butik v Pařížské. H&M i COS patří do švédského koncernu Hennes&Mauritz. Proč COS? Protože praktický minimalismus není jen pro pár vyvolených. Auru módní značky podporuje i stejnojmenný magazín. Podtitul nového čísla zní „RE-NATURE“ – pojem vzbuzující otázky; obsah i zpracování jsou působivé. Magazín uvádí věta: „It celebrates people and projects that are thoughtfully reshaping our place in the world.“ O tom, že lidská práce a projekty ovlivňují podobu našeho světa, není pochyb. Jen ten v poslední době často skloňovaný neblahý vliv textilního průmyslu na planetární ekosystém nebude tím pravým důvodem k oslavě.

► Potřebujete si někdy nad tím vším někdy umýt ruce? Sáhněte po dětském pyžámku v mýdlovém obalu. V rámci kampaně Baby Care Wear ho ve spolupráci agenturou gyro představila textilní značka Bennison. Mýdlový pytlík porcujte po úhledných čtverečcích.

► O rozporuplném světě textilu si nechte vyprávět i v newyorském muzeu současného designu Cooper Hewitt. Právě totiž zahájilo výstavu SCRAPS: FASHION, TEXTILES, AND CREATIVE REUSE. Až do poloviny dubna příštího roku ukazuje alternativní a tvůrčí řešení problémů, které vznikají ve spojitosti s textilní výrobou. Udržitelnost, recyklace, opětovné používání materiálů, důraz na lokální řemeslné tradice ve spojení s technologickými inovacemi – to jsou klíčová slova spojená s tvorbou tří vystavujících designérek – jmenují se Luisa Cevese, Christina Kim a Reiko Sudo.

► Nejen New York, i my máme hvězdy ze světa textilu, kde se snoubí tradice a móda. V sobotu vyšly na molo ve Veletržním paláci. Módní přehlídka, koncert, pletařské i upcyklační dílny se odehrály v rámci 4. ročníku mezigeneračního festivalu OLD´S COOL. Festival, který do 6. října pokračuje v Brně a Olomouci, organizuje obecně prospěšná společnost Elpida. (V módním světě je proslulá legendárními Ponožkami od babičky.) Podzim je tu s námi, takže nohy v teple!

► Se žloutnoucími trávníky se blíží i Velká pardubická. Chcete matériO námět na tribuny? Australská výzkumná agentura CSIRO vyvinula ve spolupráci s veterináři koňské podkovy vytištěné z titanového prachu. Nejdříve se naskenuje každé koňské kopyto zvlášť, pak přichází ke slovu tisk podkovy na míru. Nové podkovy jsou lehčí, umožňují koním dosáhnout vyšší rychlosti a hlavně je netlačí. Mohou tedy být nápomocné v boji proti chronickým zánětům kopyt.

► Kdyby vám přišlo vhod pohodlné křesílko a společnost svěráku, neváhejte a předplaťte si pobyt v otevřené nábytkářské dílně, kterou právě pár kroků od stanice metra Florenc otevírají tři nadšené mladé ženy. Skrze jejich crowdfundingovou kampaň na HitHitu si můžete adoptovat i dláto. (Mezi pozoruhodnými kusy nábytku tu najdete i Material Times na papíře.) 

Text: Tereza Lišková, úvodní ilustrace: Barbora Tögel

27. 9. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.