CZ / ENG

Všímáme si

Kam za poslední tři roky došlo české sklo a bižuterie?

Mezinárodní trienále Jablonec 2014 letos představuje současné sklo a bižuterii. Pod jeho záštitou během léta a podzimu probíhají čtyři výstavy na různých místech Jablonce. Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE v hlavní budově pořadatele trienále, tedy v Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, je k vidění do 28. října 2014. Více než sedmdesát sklářských a bižuterních firem na výstavě prezentuje komerčně úspěšné výrobky z posledních let a to, co podle nich odpovídá současným trendům. Osobní Top Ten napříč vystavenými kolekcemi českých firem pro Material Times vybral hlavní kurátor trienále Petr Nový.

Kam za poslední tři roky došlo české sklo a bižuterie?

Čeští designéři až na výjimky dnes jabloneckou bižuterii spíše míjí. Možná neví, jak ji uchopit, možná netuší, proč by to vůbec měli dělat. Proč tedy? Třeba proto, že jde o cenově dostupný materiál umožňující téměř nekonečné kombinace v široké skále barev i tvarů, a k tomu ve světě stále známá značka s nezanedbatelným komerčním potenciálem. I set SPACE, který podle návrhu Zuzany Ryšánkové vznikl ve firmě Rexpo, ukazuje, že bižuterie nabízí prostor i pro současný výtvarný výraz.

V jablonecké bižuterii stále dřímá neuvěřitelný technologický a řemeslný potenciál včetně vynalézání výrobních postupů „na míru“. Jak ukazuje kolekce SKA od firmy Ralton podle návrhu Katriny Edwards, ocenit to dokážou i takové módní značky jako J. P. Gaultier (pro kterou byla kolekce navržena), Dior, Chanel, Louis Vuitton, Prada nebo Versace.

Metamorphosis od Qubusu vypráví příběh o kolísání českého sklářství mezi polaritami „chce zákazník“ a „chce estetik“. Svorky, kterými objekt opatřil designér Jakub Berdych, mohou být rukama zákazníků, kteří se chtějí vázy za každou cenu zmocnit, i estétů, kteří by cokoliv s tímto typem brusu nejraději roztrhali na kousky. 

Hruška od Moseru je dokladem tvrzení, že řemeslo má zlaté dno. Designér typu Lukáše Jabůrka, který se znalostí současných trendů sklo navrhne i precizně vybrousí (a dokáže tím, že „to jde“), je pro firmu požehnání.

Zcela nová sklovina s fantastickými estetickými i funkčními možnostmi jak v ateliérovém skle, tak designu či architektuře. Česká novinka Vitrucell světového významu a dosahu od Zdeňka Lhotského. 

Bomma propojila tradiční foukání skla, supermoderní technologie automatického broušení a ne-časový návrh Františka Víznera. 

Stříbřené sklo u nás před pár lety zažilo renesanci, když si jej po sklářských umělcích všimli i designéři. Soubor SONET od Ave Clara a designéra Petra Larvy nápaditě využívá jeho specifických optických a estetických vlastností.  

Nová technologie firmy Preciosa Lighting je spoutaná designérem Jaroslavem Bejvlem jr. tak, že umožňuje další a další variace výtečného základního nápadu. Svítidlo InSpiral je působivé a využitelné na malé i velké ploše. Předurčeno ke komerčnímu úspěchu.

V Pyramid setu ukazuje Rony Plesl svůj hravý a funkční nápad. Vkládání skleniček do sebe je stále oblíbený, leč otřepaný vtip. Spojit je ale s vázou, která je ze skleniček jakoby sestavena, jej rázem zbavuje všednosti. Ďábel skrytý v detailu.

Svítidla všech typů a velikostí podle Brokisu a návrhu Borise Klimka jsou přikázáním doby. Stropní nebo nástěnná lampa v podobě balónku ze setu Memory představuje úžasný nápad, který navíc předvádí výtečné české sklářské řemeslo, v tomto případě vrstvení skel.

 

Osobní Top Ten z vystavených kolekcí českých firem vybral a okomentoval hlavní kurátor trienále Petr Nový, foto: katalog k výstavě, úvodní foto: Tomáš Hendrych

19. 8. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.