CZ / ENG

Všímáme si

Kostelecká šestiletka. DOX připomíná činnost Galerie H v letech 1983 až 1988

Významným místem na mapě československého umění byl v 80. letech Kostelec nad Černými lesy. V tamější Galerii H, kterou založili bratři Jiří a Zdenek Hůlovi, vystavovaly stovky umělců. Současně vznikl Studijní archiv Galerie H, ze kterého se později stal Archiv výtvarného umění. A právě v jeho nynějších prostorách, v Malé věži Centra současného umění DOX, se koná ohlédnutí za kosteleckými výstavami.

Kostelecká šestiletka. DOX připomíná činnost Galerie H v letech 1983 až 1988

„Galerie H byla v 80. letech jedním z mála míst, kde se mohli výtvarní umělci svobodně setkat. Pro některé, například pro Olgu Karlíkovou, pro Daisy a Jiřího Mrázkovy nebo pro Olomoucký kruh, měla veliký význam,“ zavzpomínal Jiří Hůla na červnové vernisáži. Sám je ale podle svých slov rád, že to skončilo: „Při pohledu zpátky mě fascinuje to množství vykonané práce, vydané energie a spotřebovaného času.“ Ve stoleté stodole rodinného domu Hůlů se uskutečnilo čtyřicet výstav a akcí. Aby se o nich vědělo i v budoucnosti, má na aktuální výstavu časem navázat kniha. „Práce by se měla něčím uzavřít,“ myslí si Hůla.

Jiří Hůla na vernisáži výstavy (Foto: Nela Cajthamlová)

Zatímco výstavní činnost trvala jen několik let, archiv budovaný od roku 1984 funguje dodnes. Jen místo původních kartotéčních lístků používá vlastní databázový systém abART. Součástí sbírky jsou i dokumenty, které se běžně nearchivují – třeba pozvánky nebo letáky a plakáty. Případné duplicity jsou k mání v rámci antikvariátu. Archiv stále sídlí v Kostelci nad Černými lesy na náměstí, které ve svém názvu vyměnilo Klementa Gottwalda za šlechtický rod Smiřických. Většina sbírky je však uložena v pražských skladech Národní technické knihovny v Písnici.

Veřejnosti je určeno především otevřené pracoviště s knihovnou v DOXu, které lze navštívit každý den kromě úterý. Retrospektiva Galerie H je tam k vidění do 27. srpna.

 

14. 8. 2017 Text: Jiří Suchomel, úvodní foto: Nela Cajthamlová

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.