CZ / ENG

Všímáme si

Kubíčkovy přesahy do architektury

Galerie Hlavního města Prahy zrealizovala retrospektivu předního českého výtvarníka abstraktní geometrie Jana Kubíčka. Celoživotní ohlédnutí, doprovázené vydáním monografie, představuje Kubíčkovu kresbu, grafiku a především malbu. V mládí autor experimentoval i s objekty, kolážemi a fotografií, v malbě však zakotvil a i přes svou nechuť k sebeprosazování má jeho tvorba pevné místo v celosvětovém kontextu konstruktivního umění.

Kubíčkovy přesahy do architektury

Jan Kubíček, Výzkum čtverce (pozitivně-negativně), 1970-78 (výřez)

Uskutečněním retrospektivní výstavy a vydáním knižního katalogu byla Kubíčkova tvorba vystihnuta v celé šíři. Zbývá však ještě další, od výtvarného světa trochu odkloněná oblast, ve které zatím prosvitly jen nesmělé nápady. Kubíčkova konstruktivní geometrie, logické systémy a přísně čisté linie mají potenciál v architektonických realizacích.

Tam je Kubíček zamýšlel již v roce 1974, když psal: „Jejich vlastním smyslem a funkcí by tedy mělo být začlenění a prolnutí do další větší architektonické formy a prostorových souvislostí nebo realizace jako plastické formy samotné."

Pohled do expozice

Jan Kubíček zůstával u malby a soustředil se na ni, protože neměl finance a kapacitu tyto možnosti rozvést a realizovat. Přesto nejednou doprovázel skici obrazového provedení náčrty plastických možností realizace.  Nyní se začínají o jeho dílo zajímat i architekti, jak se ukázalo na podzimní výstavě 2013 v AP studiu Josefa Pleskota. 

Tento potenciál pomůže ozřejmit i jedinečná komentovaná prohlídka výstavy. Městskou knihovnou provede kurátor Hans-Peter Riese, německý sběratel, kunsthistorik evropského významu a dlouholetý přítel a podporovatel Kubíčka.

Prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 22. května 2014 v 17. 00 ve výstavních prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí. Hans-Peter Riese přijede během trvání výstavy pouze při této příležitosti, výstavou provede za přítomnosti Kubíčkovy dcery Kateřiny Zvelebilové, která otcův odkaz spravuje. Retrospektivní výstava v centru Prahy potrvá do začátku srpna.

Jan Kubíček, 3 prostorové elementy L (variamobil), 1968, smalt, kov

 

text: Kateřina Zvelebilová, foto: Jaroslav Krbůšek

20. 5. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.