Všímáme si
Milánské materiálové ozvěny
Tým knihovny materiálů matériO Prague vyrazil na začátku dubna na milánský veletrh Salone del Mobile. Přes dva tisíce vystavujících z více než 165 zemí světa slibovalo solidní výběr nových materiálů. Přinášíme vám ukázku několika z nich.
Hudební festivaly tradičně tonou nejen pod záplavou návštěvníků, ale také odpadků. Většinu z nich tvoří jednorázové plastové kelímky. Ventura Lambrate letos opět hostila studentské projekty. Kromě jiných také ty z Academy of Art and Design Basel, která uvedla ve své instalaci projekt Christine Baumann. Ta hledala pro holandskou značku Dopper vhodné řešení palčivého problému s jednorázovými obaly na nápoje. Vyvinula multifunkční lahve, které jsou biodegradabilní. Ovocné výlisky a vlákna přimíchaná do biopolymeru, ze kterého jsou vyrobeny, dodávají nejen zajímavou a charakteristickou estetiku samotné lahvi, ale také příjemnou a svěží chuť jejímu obsahu. Výměnou či přemístěním víčka z hrdla na spodek lahve se mění i funkce, z lahve se může stát baterka nebo kelímek.
Ventura Lambrate je tradičně na materiálové experimenty bohatá. Ani letošní rok nebyl výjimkou. Skrze platformu Experimental Creation, sdružující designéry, se tam prezentovalo japonské duo OOG Design Studio s projektem Reconstruction of the Shell. Designéři Naoki Ogishita a Koichiro Oishi, spolužáci z College of Art Design v Kanazawě, vyvinuli křehký a pohledově atraktivní kompozit ze směsi vaječných skořápek, sádry a silikonu. Hmotu je možné tvarovat do formy a tím dát život předmětům nejrůznějších tvarů. Japonští designéři ale dali přednost jednoduchým dutým kubistickým krabičkám, které vynikají v kontrastu k objemu vejce. Kompozit je možné probarvovat přidáním pigmentů do směsi nebo dodatečně pomocí povrchových úprav. Nejpůsobivější je ale stejně jeho přirozená barevnost.
Ruské designérské duo Tanya Repina a Misha Repin, tvořící pod značkou AOTTA STUDIO, představilo na SaloneSatellite 2017 přírodní akustické panely z jehličí, za které získali v soutěži Satellite Award 2017 třetí místo. Jde o mix jehličí a biodegradabilního pojiva, jehož přesné složení autoři bohužel tají. Směs je tvarovaná do modulárních panelů, které mají nejen funkci estetickou, ale také akustickou. Textura panelů, vůně jehličí o přirozená barevnost bez přidaných barviv v interiéru navozuje uklidňující atmosféru . Z panelů se uvolňují silice nazývané fytoncidy, které zabraňují rozmnožování pro člověka nebezpečných mikroorganismů a tak přispívají i ke zlepšení kvality vzduchu v místnosti.
Text: Pavlína Šebestová, zdroj foto: d-oog.com, lifeathome.ch, Tereza Anderlová
30. 4. 2017
Aktuálně
► Autorské polštáře do knihoven, kde se daří komunitnímu životu
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2. 9. 12:04
Děkuji Vám za další zajímamvý článek. Rád bych uvedl, že alternativní materiál pro ...
Michael Rada - Domy z trávy, fotovoltaika inspirována listy a Beyond Meat v ohrožení
11. 8. 09:42
Děkuji za sdílení. Je to opravdu krásná a záslužná práce a dovolím si Váš ...
Michael Rada - „Celá výroba je improvizací,“ říká kovář, který vyrábí šperky a nože z damascénské oceli
11. 8. 09:40
Děkuji za další zajímavý článek. V němž mne zaujalo, že zmiňovaný server považuje ...
Michael Rada - Alternativa kůže, recyklování pilin a ultrazvuk přímo v podprsence