Všímáme si
Mořské sasanky inspirovaly odolný proteinový hydrogel
Jihokorejští vědci prostudovali fungování mořských sasanek a následně navrhli mechanicky odolný proteinový hydrogel. Mořské sasanky se totiž v případě nutnosti dovedou značně smršťovat a zase roztahovat. Badatelé Univerzity v Pohangu dospěli k názoru, že sasanky za pozoruhodné mechanické vlastnosti do značné míry vděčí mechanicky odolnému proteinu, který se podílí na stavbě jejich těla, jehož konzistence je podobná právě hydrogelům.
Hydrogely jsou materiály z hydrofilních polymerů, které dovedou absorbovat ohromné množství vody. Jsou měkké, ohebné, a zároveň mohou poskytnout kontinuální přísun živin buňkám, které v nich rostou.Tyto vlastnosti předurčují hydrogely pro vývoj umělých orgánů, bioaktivních výplní nebo například transportních nosičů pro nejrůznější látky.
Soudobé hydrogely mají ale i svá omezení, přičemž mezi ty nejzávažnější patří jejich nízká mechanická odolnost. Badatelé tudíž ve snaze vylepšit mechanické vlastnosti hydrogelů vytáhli z mořských sasanek gen pro jejich mechanicky odolný protein, trochu si s ním pohráli a jeho vylepšenou verzi vložili ho do bakterií E. coli – mikrobi vyrábějí proteiny rychleji než mořské sasanky. Výsledkem jejich snažení je produkce rekombinantního proteinu pojmenovaného aneroin, který je bohatý na aminokyselinu tyrosin, a z něhož lze udělat mechanicky skvěle odolný hydrogel.
V experimentech se ukázalo, že nový hydrogel je výtečným prostředím pro růst savčích buněk, které v něm vyrůstají do správné velikosti, morfologie a také dobré kondice. Mrtvé buňky jsou v aneroinovém hydrogelu vzácností. Nový hydrogel je podle všeho velice slibný pro rozmanité aplikace v biomedicíně. Mohl by najít využití při dalším vývoji biomateriálů pro pěstování buněk, bioaktivních náplastí, umělých tkání pro transplantáty nebo materiálů pro léčbu popálenin.
Text: Stanislav Mihulka, foto: Tim Hamilton, Flicker, 2005, CC BY-NC-ND 2, video: Zoe Laughlin, Publikováno se souhlasem Gate2Biotech (redakčně upraveno).
29. 12. 2015
Aktuálně
► Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spouští tvůrčí dílny
► Ceny Czech Grand Design odhalily letošní nominace
► Hrana: Vyšla kniha o Památníku Jana Palacha ve Všetatech
► Česká cena za architekturu: Vítězný projekt Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
17. 2. 10:40
Nitinol samozřejmě znám a i u ostatních by mě užitečnost nepřekvapila, naopak třeba ...
Martina Platz - Co jsou 4D materiály? Paměťové polymery, dřevo i těstoviny
6. 1. 09:48
Hezké. Ale bohužel pro smrtelníka je takové bydlení nedostupné. New York (podobně jako ...
Matyáš - V dialogu s místem: David Adjaye staví mrakodrap v srdci Manhattanu
31. 12. 16:28
před rokem jsem měla možnost navšívit to Smithsonian muzeum ve Washingtonu a musím říct, ...
Jana H. - V dialogu s místem: David Adjaye staví mrakodrap v srdci Manhattanu