CZ / ENG

Všímáme si

Neviditelná koule a londýnská buňka pro materiálové nadšence

Členy mezioborového výzkumného spolku Institute of Making se sídlem v Londýně spojuje prosté a jednoduché slovo – MAKING, a to ať už se jedná o molekulární měřítka nebo dvousetpatrový mrakodrap. Institut je útočištěm všech nadšenců s touhou objevovat, bádat a prověřovat, co se ve světě materiálů šustne. Působí pod záštitou UCL (University College London) pro studenty, ale nejen ty, pořádá přednášky, sympozia a tematické sešlosti, které přispívají k propojení vědy s praktickým životem. 

Neviditelná koule a londýnská buňka pro materiálové nadšence
Zavřít Zoe Laughlin (foto: David Vintiner)

Srdcem institutu je jedna z knihoven materiálů, stále se rozrůstající sbírka nejroztodivnějších materiálů, které kdy spatřily světlo světa. Ruku v ruce s knihovnou jde MakeSpace, novodobá dílna, kde si mohou členové i hosté na vlastní kůži vyzkoušet, co který materiál umí. Namátkou vybíráme některé z nich – na síti je sdílela spoluzakladatelka a ředitelka institutu Zoe Laughlin.

Ocelový svetr
Ne, opravdu se nejedná o nástupce praktických „plechových kalhot“, s kterými mají letité zkušenosti zejména školní děti v době vysvědčení. Řeč je o tkanině s přídavkem ocelových vláken, která způsobí, že váš svetr bude vskutku neodolatelně přitažlivý, hlavně k magnetům.

Magnetická kapalina
Neodolatelně přitažlivá je rovněž tekutá suspenze Ferrofluid – směs magnetických nanočástic, aktivní látky a rozpouštědla. Magnetickou složku kapaliny většinou tvoří nerosty hematit nebo magnetit. Je pozoruhodná zejména svými projevy v blízkosti magnetického pole. Můžeme ji přimět, aby tekla do kopce nebo se naježila do podoby hrotů ve směru siločar, pokud ji přiblížíme k pólu magnetu.

Neviditelná koule
Hydrogel tvoří sít polymerních řetězců, které jsou hydrofilní. Je vysoce absorpční a má stupeň flexibility velmi podobný přirozeným tkáním, jeho hlavní využití proto leží především v medicíně nebo zemědělství. Jelikož mají hydrogely podobnou propustnost světla jako voda, mají schopnost stát se pod její hladinou prakticky neviditelnými.

 

text: Pavlína Jochcová, konzultantka z Knihovny materiálů matériO, video: Zoe Laughlin

 

7. 10. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.