CZ / ENG

Všímáme si

Oblečení z materiálu špičkové kvality jako cesta k čistějším oceánům

Na trh byly uvedeny plavky z textilie vyrobené z rybářských sítí. Plavky i další oděvy mají pomoci v boji za čistější oceány. Rychle se zvyšující objem plastového odpadu v oceánech patří k jedné ze závažných ekologických hrozeb. Organizace OSN pro výživu a zemědělství odhaduje, že až 10 % tohoto odpadu tvoří rybářské sítě, které se nevrátily na pevninu. 

Oblečení z materiálu špičkové kvality jako cesta k čistějším oceánům

Když dojde k poškození sítí, je pro rybáře často nejpohodlnější a nejlevnější variantou nechat staré sítě na moři. Tyto sítě mohou být i několik kilometrů dlouhé a materiál, ze které jsou vyrobené, je velmi odolný. Opuštěné sítě do sebe nadále zachytávají živočichy, ti se nedokážou dostat ven a uhynou, což přitahuje predátory, které pak potká stejný osud. Bludný smrtící kruh, který si vysloužil anglické označení „ghostfishing“, se uzavírá. Tímto způsobem dochází k závažnému ničení celých ekosystémů – nevládní organizace World Animal Protection uvádí, že do každé zahozené sítě se zachytí třicet až čtyřicet živočichů, od mořských ptáků po velryby.

Rybářské sítě jsou přitom ve většině případů vyráběny z nejkvalitnějších nylonových vláken. „Polyamid 6.6, známý jako nylon, je prvním synteticky vyrobeným vláknem na světě. Byl vyvinut v USA ve 30. letech jako náhrada hedvábí pro vojenské účely. Využíval se také na štětiny kartáčů. Populárním se stal především ve 40. letech, kdy z něj byly vyráběny legendární punčocháče nylonky. Pro svou vysokou pevnost a odolnost je nylon používán dodnes a to nejen v textilním průmyslu, ale i na výrobu výpletů tenisových raket, koberců, podlahových krytin a rybářských sítí,” říká Eliška Knotková, designérka a konzultantka knihovny materiálů matériO Prague.

Nylonová vlákna používaná při výrobě sítí jsou díky svým vlastnostem vhodná pro další použití. Pomocí depolymerizace a opětné polymerizace lze ze sítí vyrábět vysoce kvalitní textilie s takovou tržní hodnotou, díky které si celý proces sám na sebe vydělá. Organizace a firmy, které se přeměňováním vyhozených sítí v nové produkty zabývají již několik let, najdeme v různých koutech světa. Výrobky z recyklovaných rybářských sítí se pomalu objevují i v nabídce mainstreamových prodejců.

Nejrozšířenější textilií vyrobenou s použitím rybářských sítí je Econyl®, který produkuje stejnojmenná firma sídlící v Itálii. Sítě tvoří zhruba třetinu suroviny, ze které se Econyl vyrábí, zbytek jsou jiné druhy nylonového odpadu. Firma Econyl spolupracuje s řadou módních návrhářů a výrobců oblečení, díky čemuž vznikají další kolekce vyrobené z tohoto materiálu – od funkčních a sportovních oděvů po pracovní a společenské. Econyl je jako materiál všestranný a hodí se jako průmyslová textilie i k výrobě koberců.

Společnost Econyl získává sítě z celého světa. Jejich sběr je založený na kombinaci dobrovolnické práce, spolupráce s rybáři a přístavy. Část sítí vykupuje i od lokálních komunit na Filipínách. Z globálních značek se do opětovného využití rybářských sítí jakožto druhotné suroviny zapojuje třeba Adidas, který z takto získané tkaniny vyrábí ve spolupráci se společností Parley sportovní obuv, funkční oblečení i zmiňované plavky.

Možnosti opětovného využití nylonových sítí se neomezují jen na oblečení, ve Španělsku sídlící firma Sea2See z nich vyrábí sluneční i dioptrické brýle. Americká firma Bureo zase přeměňuje sítě sbírané na pobřeží Chile ve skateboardy – v rámci nového projektu produkují vlastní verzi oblíbené stavebnicové hry Jenga; ta jejich má černou barvu a je celá vyrobená z materiálu pocházejícího právě z rybářských sítí.

Vzorek materiálu Econyl najdete i v showroomu matériO Prague. Sportovní obuv, na jejíž výrobu byly použité rybářské sítě, v Česku distribuuje například obchod Topshelf

Jinou zajímavou a rychle rostoucí značkou je španělský Ecoalf. Tato značka vznikla s cílem vyrábět co nejudržitelnější módu s premisou, že cestou k tomuto cíli je využití odpadu jako základní výrobní suroviny. Výrobci přišli s celou řadou nových druhů tkanin. Při produkci používají kávový lógr, staré pneumatiky, PET lahve a v posledních letech právě i rybářské sítě.

Uvádějí, že jich k dnešnímu dni zpracovali přes osmdesát tun. Sítě získávají přímou spoluprací s rybáři a na svých stránkách píšou, že ke stejnému materiálu z ropy se lze dostat postupem čítajícím sedmnáct kroků. Když použijí Nylon 6 (který se obvykle používá právě při produkci rybářských sítí), stačí jim kroků sedm, což lze považovat za jeden z výrobních faktorů, který snižuje znečištění ovzduší a další ekologickou zátěž.

Spolupráce s rybáři dovedla zakladatele Ecoalfu ke spuštění projektu nazvaného Upcycling the Oceans. Rybáře, kteří při každém lovu v sítích vedle ryb nacházejí i velké množství odpadu, přesvědčují lidé z Ecoalfu, aby si na lodě nechali instalovat kontejnery a nevraceli zachycený odpad zpět do oceánu, ale dovezli ho do přístavu. Tam jej převezmou, roztřídí jej a následně je až 84 % z něj recyklováno a použito při výrobě dalších produktů. Projekt začal ve Španělsku, nyní se rozšířil i do Thajska.

Důležitou součástí strategie Ecoalfu je i to, že místa sběru surovin a jejich následného zpracování od sebe nejsou vzdálena více než dvě stě kilometrů, aby nebylo ovzduší zatěžováno nadbytečným transportem. Výsledkem tohoto koloběhu jsou oděvní výrobky nebo dílčí spolupráce s dalšími firmami, k nimž se počítá například i americký Apple.

Text: Alžběta Majerová, úvodní foto: NOAA Marine Debris Program, Flikr, 2012, CC BY 2.0

 

4. 6. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.