CZ / ENG

Všímáme si

Papírový filtr z místních řas pomůže v Bangladéši při čištění pitné vody

Problémy s dostupností pitné vody jsou v Bangladéši na denním pořádku. Tým badatelů švédské Uppsala University a bangladéšské Dhaka University navrhuje řešit tuto situaci pomocí biotechnologie založené na místní zelené řase.

Papírový filtr z místních řas pomůže v Bangladéši při čištění pitné vody

Text: Stanislav Mihulka – Gate2Biotech, Publikováno se souhlasem Gate2Biotech • Zdroj ilustrační foto: Bemep, Green Stream, 2008, Flickr, CC BY-NC 2.0


Z této řasy je možné extrahovat nanovlákna celulózy, z nichž lze vytvořit papír s póry o definované velikosti pro čištění vody filtrováním. Nový papírový filtr čistí vodu od bakterií i virů jak v laboratorních podmínkách, tak i v terénních testech. Tvůrci materiálu věří, že po dalším vývoji bude jejich papírový filtr z řas praktickým a účinným opatřením, které zamezí značnému počtu smrtících infekcí z vody.

Albert Mihranyan z Uppsala University a jeho kolegové vytvořili papírový filtr ze zelené řasy rodu Pithophora. Tato řasa byla přitom v minulosti přehlížena. Teď se ukázalo, že jde o výtečnou surovinu. Papír z nanovláken pocházejících z této řasy odstraní z vody bakterie a viry s účinností přes 99,999 procent. Tento filtr dokáže zachytit i velmi malé virové částice o velikosti 27 až 28 nanometrů.

Ukázka filtru, k jehož výrobě posloužila zelená řasa rodu Pithophora (zdroj foto: Albert Mihranyan)

V roce 2018 žilo v Bangladéši asi patnáct milionů lidí pod hranicí extrémní chudoby, která je určena příjmem 1,9 dolaru denně. Všudypřítomná chudoba, extrémní hustota osídlení, bídná hygiena a nedostupnost čisté pitné vody velmi zvyšují riziko šíření infekcí z vody. V hlavním městě Bangladéše Dháce přibývá ročně tři sta tisíc obyvatel. Čistá pitná voda je tam zcela zásadní pro uspokojivý život. Papírové filtry z místních řas by s tím mohly významně pomoct.


30. 9. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.