CZ / ENG

Všímáme si

Patří do budoucnosti textilního průmyslu bio džíny na splátky? Odpověď hledejte v Berlíně

Mezi 16. a 18. lednem zabydlí část prostoru Kraftwerk Berlin čtyři desítky firem nabízejících oděvy, obuv a módní doplňky, které vznikly s důrazem na environmentální šetrnost a sociální zodpovědnost. Návštěvníci je najdou pod označením Greenshowroom. Další podobně orientované módní značky předvedou svou produkci v rámci Ethical Fashion Show.

Patří do budoucnosti textilního průmyslu bio džíny na splátky? Odpověď hledejte v Berlíně

Podle organizátorů se má berlínská budova elektrárny stát místem, kde se setkají zástupci značek, investoři, výrobci i teoretici. Doprovodný program veletrhů nabídne vedle plánovaných večírků i dvě konference. V úterý 16. ledna to bude #FashionTech. Následující den bude patřit konferenci FASHIONSUSTAIN, kde se bude diskutovat téma zodpovědného přístupu k inovacím v oblasti textilního a módní průmyslu.

Na pořadu dne budou pojmy jako cirkulární ekonomika, rozložitelnost materiálů, recyklace, přírodní materiály, ohleduplnost ke zvířatům či znečišťování planetárního ekosystému. Za organizací obou konferencí i kontrakčních veletrhů stojí společnost Messe Frankfurt.

Greenshowroom se koná v Berlíně dvakrát ročně

Mezi zastoupenými značkami najdeme početnou skupinu trendy oděvů pro volnočasové aktivity a sportovní vyžití v horách i ve městě. Kupříkladu německá značka Vaude se pochlubí funkčními oděvy využívajícími vlastní voděodolnou membránu, která nahrazuje problematickou membránu značky Gore-Tex. Druhou výraznou skupinu tvoří oděvy, obuv a doplňky na běžné a pohodlné nošení do města. Na veletrhu nebude chybět ani české zastoupení. Své výrobky z konopného textilu, kterým vévodí tenisky, představí tuzemská firma Bohempia. Výsledky své práce představí i zástupci špičkové produkce, která se může pochlubit vysoce kvalitním materiálem s dobrým rodokmenem. Minulý ročník Ethical Fashion Show Berlin se uskutečnil letos v létě. 

Program, který v polovině ledna nabídne budova Kraftwerk Berlin, poukáže různé tváře výrobních technologií, řídicích a marketingových postupů, které mohou přispět k environmentálně šetrnější a eticky méně problematické produkci módního zboží (zdroj foto: © FINEARTBERLIN)

Agentura Nielsen provedla v roce 2015 průzkum globálního trhu. Výsledky naznačují, že takzvaný zelený životní styl je pro současnou mladou generaci lákavý. Lidé ve věku patnáct až dvacet let – označovaní jako generace Z –, uváděli, že při nakupování je pro ně „udržitelnost“ významná. Byli připraveni více utrácet za produkty značky, která deklaruje environmentální a sociální zodpovědnost.

Tomu odpovídají i údaje společnosti Messe Frankfurt, ta jako organizátor veletrhu upozorňuje, že v Německu trh s férovou módou kvete. Webový portál a mobilní aplikace Fair Fashion Finder na své mapě Evropy sdružuje více než tři stovky míst, která nabízejí odpovídající oděvy či doplňky. Přes zmiňovanou aplikaci jich na německém území najdete sto třicet. Výrazný podíl na trhu zaujímají značky, které jsou schopny své zboží prodávat na síti.

 

Text: Tereza Lišková, zdroj foto z minulých ročníků: ETHICAL FASHION SHOW BERLIN JULI 2017 © THOMAS LOHNES & THOMAS NIEDERMÜLLER / GETTY IMAGES FOR MESSE FRANKFURT

13. 12. 2017

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.