Všímáme si
Průhledný beton je nápad roku
Nosný a ze všech stran průhledný beton LiCrete® vyvrací předsudky o chladném šedém materiálu a otevřel možnosti pro využití v architektuře i designu. Firma Gravelli představila novinku na loňském Designbloku a nedávno za ni získala ocenění Nápad roku.
„Podobné průhledné betony jsou ve světě známé přibližně od roku 2001. Jsou ale natolik drahé, že se jejich vývoj vlastně neposunul, kromě toho propouštějí minimum světla,“ říkají Jiří Peters a Ladislav Eberl ze společnosti Gravelli. Transparentnost materiálu LiCrete® zajišťuje polymethylmetakrylát (PMMA) známý jako plexisklo a díky schopnosti vedení světla je používaný pro výrobu optických vláken. Kombinace tradiční pevnosti betonu a výborného přenosu světla v celé ploše desky nabízí architektům a designérům řadu kombinací a široké spektrum uplatnění v interiérech (nábytek, příčky, schodišťové stupně…). Firma Gravelli má v portfoliu kromě toho další patentovaný materiál FixCrete® používaný pro výrobu interiérového a venkovního nábytku, či kupříkladu umývadel.
Uvádíte, že neustále vylepšujete komponenty – které?
Používáme nejjakostnější složky od nadnárodních společností a zkoušíme novinky. Snažíme se vylepšovat poměry složek a vyladit souhru, aby výsledné vlastnosti našeho materiálů byly ty nejlepší!
Jak dlouho to trvá od nápadu až po prodej výrobku?
U nábytku je to trochu jiné, například stoly jsme schopni vytvořit za pár dní (vytváříme 3D modely, kreslíme detaily, výkresy, děláme prototypy... ). Protože ale pracujeme s betonem, musíme dodržet technologické lhůty, celková doba se pohybuje od 5 do 6 týdnů.
Sledujete světovou materiálovou scénu?
To je nutné, hlídáme konkurenci, což je asi 5 dalších firem. Snažili jsme se objevit především slabiny jejich materiálů, nahradit je a zpřístupnit naše výrobky širší skupině koncových zákazníků. Cena konkurenčních materiálů se pohybuje okolo 20 000 Kč/m2, my jsme se zatím dostali přibližně na 10 000 Kč/m2.
Existují pro designéra omezení při použití vašich materiálů?
Zatím se nám podařilo takřka vše vyrobit. Náročná je příprava formy, stejně tak technologie má své limity. Tudíž je nemožné vyrobit například centimetrovou desku s rozměrem 5 x 5 metrů, nebo třímetrový tenký sloup z jednoho kusu. Na druhou stranu si designér může bez omezení pohrát s různými tvary a křivkami.
Líbí se vám luxfery?
Nemáme s nimi problém, jsou funkční, jejich unifikovaný vzhled může ale někomu vadit. V současné době máme připravenou alternativu. Na myšlenku samonosného dílce jsme přišli během vývoje způsobu kotvení interiérových subtilních panelů. Cena vycházela extrémně vysoká a produkt by byl neprodejný. Transparentní tvárnice budou vyráběné ve dvou profilech, budou použitelné pro klasické zdění na vazbu, či pro suché bez malty.
Z betonu vyrábíte i postele. Není určitou daní za efektní kus nábytku zvýšení statické únosnosti stropu?
Produkty jsou dělané tak, aby je unesli dva lidé, váží maximálně 100 kg. Jsou relativně lehké, ale necháváme falešnou hranu, která zachová dojem masivního betonu. Na druhou stranu jsou produkty natolik těžké, že to odradí případné zloděje, což ocení majitelé městského mobiliáře. Díky nižší váze se zmenšila i cena přepravy.
10. 6. 2013 Eva Vacková
Aktuálně
► Materiály ve scénografických procesech
► Queer materialities, queer technologies
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme