CZ / ENG

Všímáme si

Reborn Design 2023: Rakve pro zvířata, akustické panely a nábytek z odpadu

Od března do června probíhal druhý ročník soutěže Reborn Design 2023, která přizvala designéry, architekty a kreativce z českých univerzit k práci s odpadovými materiály. I letos byla smyslem snaha zvýšit hodnotu odpadního materiálu prostřednictvím designu.

Reborn Design 2023: Rakve pro zvířata, akustické panely a nábytek z odpadu

Text: Valérie Záhonová a Huy Phạm (matériO Prague)  Fotografie: Reborn Design 


Do výzvy pro produktové designéry a architekty se letos přihlásilo téměř sto studentů ze sedmi univerzit. Účastníci měli tři měsíce na vytvoření návrhů. Podmínkou bylo využít v nich minimálně 95 procent odpadových materiálu. Své nápady mohli realizovat ve čtyřech soutěžních kategoriích.

Soutěž organizují firmy Lavaris a Plastenco design. Lavaris se zabývá přeměnou odpadních materiálů na cenné druhotné suroviny po materiálové i technologické stránce. Vyvíjí a vyrábí recyklační linky a věnuje se také materiálovému výzkumu. Plastenco design zase pomocí 3D tisku přetváří plastový odpad do nových výrobků jako jsou lampičky, věšáky nebo dárkové předměty.

Experimentální design z mycelia

Novinkou letošního ročníku byla kategorie zahrnující experimentální design z mycelia, se kterým pomáhala studentům svou expertizou firma Mykilio z Brna. Mycelium (podhoubí) je vegetativní část hub, která roste pod zemí a houby jejím prostřednictvím absorbují živiny z půdy. Představit si ho můžeme jako shluk vzájemně propojených vláken. Mycokompozit je pak spojení mycelia a organického substrátu, který obsahuje celulózu a lignin. Jako substrát mohou posloužit piliny, ale třeba i recyklovaný sádrokarton. Mycelium se chová jako přírodní lepidlo, které substrát scelí.

V této kategorii zvítězil Mykofin Vojtěcha Vydržela - návrh rakví a uren pro zvířata. Odborná porota ocenila originalitu produktu po funkční i designové stránce. Alternativa rakve z mycelia poskytuje na rozdíl od klasických lakovaných a lepených rakví environmentálně šetrnější a zcela biodegradabilní řešení.

„Snažil jsem se vyhodnotit, pro jakou oblast se vlastnosti mycelia mohou nejvíce hodit. Vyšlo mi z toho pohřebnictví, kvůli velkému množství vyrobených rakví,” říká o vítězném konceptu autor. „Bavilo mě pracovat s živým materiálem, chová se vždy trochu jinak, něco mi i zplesnivělo. Jedna věc je vizuální zkušenost a návrhy na papíře, ale vyzkoušet si výrobu napřímo a několikrát to zkazit za tu zkušenost stojí,” dodává.

Vlevo urna Mykofin od Vojtěcha Vydržela na výstavě prací na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Recyklovaný sádrokarton

Partnerem kategorie věnované recyklovanému sádrokartonu byla společnost Skanska, která poskytla odpadní sádrokarton z projektu Mercury. Aktivní prášek z recyklace sádrokartonových desek, který měli studenti a studentky k dispozici, vyrábí Lavaris. Prvním krokem je oddělit papír od sádry a poté sádrový prášek aktivovat pomocí vysokorychlostního mlýnu, který materiálu vrací většinu jeho původních vlastností.

První místo v této kategorii získala Barbara Rakovská za své akustické a pohledové panely Wavy Pebble, které kombinují experimentální materiál mycelia a sádru z odpadního sádrokartonu. Mycelium ve formách prorůstá sádrou a narozdíl od produktů, které jsou čistě z mycelia, dosáhla Barbora díky kombinaci se sádrou velmi hladkého a pohledového povrchu. Design imituje vlny a oblázky, je vhodný například do administrativních prostor.

Vítězný návrh v Barbary Rakovské, akustické a pohledové panely Wavy Pebble z recyklovaného sádrokartonu a mycelia.

Odpad z 3D tisku

Partnerství ve výzvě zaměřené na odpad z 3D tisku zajistila firma Prusa Research. Studentům poskytla mix plastového odpadu (PLA, PETG, ASA – různé barvy a tvary). Jednalo se o nepovedené či nepotřebné 3D výtisky od komunity tiskařů i odpadní materiál přímo z výroby. Nakládání s odpadem z 3D tisku je pro tiskařskou komunitu velkým tématem. Se zpracováním materiálů pomohly i u této výzvy recyklační technologie firmy Lavaris. Studenti tak pracovali s recyklovaným odpadem z 3D tisku především ve formě desek.

Nejlépe si v kategorii vedly Tereza Johnová a Antonie Varju, které obsadily první místo. Studentky využily deskový materiál z odpadních výtisků k výrobě pestrobarevného pingpongového setu. Porotu zaujal také sociální přesah návrhu Vojtěcha Vydržela, který získal druhé místo. Z materiálu vytvořil desku pro osoby se sníženou mobilitou, které mají potíže s přesouváním mezi invalidním vozíkem a postelí.

„Recyklovat odpad z 3D tisku je poměrně náročné a naše komunita se na nás obrací s tím, jestli jim neporadíme, co s tím odpadem mohou dělat. I proto jsme se zúčastnili výzvy REBORN design. Překvapila nás kreativita studentů a jaká uplatnění pro odpad z našeho materiálu našli," říká Vladimír Víšek, manažer udržitelnosti Prusa Research.

Vítězky a vítěz v kategorii odpad z 3D tisku. V pozadí vítězný návrh pingpongového setu od Terezy Johnové a Antonie Varju.

PET z plastových fólií

Partnerem této výzvy byla firma BAT. Tak poskytla odpadní PET fólie používané k reklamním účelům. Materiál mohli studenti zpracovat v původní formě fólií nebo zpracované do desek firmou Lavaris. Vítězka Karolína Petřeková pracovala s deskovým materiálem, který využila pro výrobu malého přenosného festivalového stolku na nápoje. Díky tomu získala první místo a možnost vyrobit limitovanou sérii stolků na letošní letní festivaly.

Druhé místo porota udělila Leontině Paskové, která materiál použila k výpletu křesel. Třetí se umístila Tereza Cvrčková se sedacím vakem, který vyplňuje právě recyklovaný PET. Oba tyto způsoby využití zaujaly zejména tím, že pro zvolená řešení není nutné materiál přetavit a dochází tak k úspoře energie.

Vítězné návrhy pracující s fóliemi z reklamních vitrín z PET. Zleva: festivalový stolek Karolíny Petřekové, sedací vak od Terezy Cvrčkové a křeslo Leontiny Paskové.

Vítězné návrhy Reborn Design 2023 vyhlásila odborná porota 13. června 2023 v pražském Next Zone. Porota byla složena ze zástupců akademické sféry, byznysu a odborníků na cirkulární ekonomiku. Vítězové v jednotlivých kategoriích získali peněžní odměny i možnost pokračovat v rozvoji své práce u některého z partnerů. 

16. 6. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.