CZ / ENG

Všímáme si

Rostlinný asfalt, zelí odhalující kontaminaci a recyklovaná svítidla

Rostlinný asfalt, zelí odhalující kontaminaci a recyklovaná svítidla
Zavřít Pomůcka pro odhalení kontaminace vody.

Text: redakce Material Times • Foto: se svolením Melissy Otiz


Asfalt na rostlinné bázi

Odbor výstavby a dopravy švýcarského kantonu Basilej-Stadt představil novou možnost ve výrobě asfaltu, na které pracoval společně s Basilejským institutem pro technologii stavebních materiálů. Informoval o tom web Hochparterre. Jde o uhlíkově negativní asfalt, který díky rostlinnému uhlíku váže více oxidu uhličitého, než kolik je kvůli němu vypuštěno do ovzduší. Podle kantonu splňuje všechny normy a stojí jen o málo více než běžně používaný asfalt. Společnost Industriellen Werke Basel vyrábí rostlinný uhlík ze zeleného odpadu za nepřítomnosti kyslíku. Stavební úřad rostlinný uhlíkový asfalt testoval a došel k závěru, že je vysoce kvalitní, vykazuje dobré technické vlastnosti, splňuje všechny požadavky švýcarských norem a je trvanlivý. Tento materiál je výsledkem záměrů města Basilej snížit emise skleníkových plynů na území kantonu na čistou nulu do roku 2037.

Co oči nevidí, to zelí odhalí

Zajímavou pomůcku ke zjištění kontaminace vody vyvinula kalifornská umělkyně, designérka a bývalá středoškolská učitelka Melissa Ortiz. Informoval o tom web Yanko Design. Designérka ji nazvala Colores del Rio (v překladu barvy řeky). Základní složkou směsi, která umožňuje kontrolovat, jestli je voda kontaminovaná či nikoliv, je odpad z červeného zelí, jež pochází z místní zemědělské komunity. A sklízí jeden úspěch za druhým - nedávno získal ocenění za “vynikající sociální kritiku” v souteži Biodesign Challenge 2023. „Tento nástroj zapojení komunity je aktivitou v oblasti biodesignu, která reaguje na místní systémové problémy týkající se monokulturního průmyslu, povodí řeky Salinas a postižených komunit. Colores del Rio kombinuje zapojení komunity a vztah člověka a životního prostředí prostřednictvím občanské vědy," tvrdí Otiz. A jak identifikace kontaminované vody probíhá? Zelí díky svému složení mění barvu při kontaktu s kyselou vodou (na růžovočervenou) či zásaditou vodou (na žlutozelenou). Otiz společně se středoškolskými studenty nasbírala zelí z místního odpadu, uvařila jej, poté dehydratovala, následně rozemlela na prášek a smíchala s xantanovou gumou, kterou použila jako pojivo.

Směs díky chemickým vlastnostem zelí mění barvu podle kontaminace. Foto: Melissa Otiz

 

Svítidla jako hnízda

Designové studio ZBOZHZHA z Minsku navrhlo kolekci biomorfních závěsných svítidel vyrobených ze směsi recyklovaného kartonu, hlíny a minerálů. Všechny tyto ručně vyráběné předměty by podle studia měly být plně biologicky rozložitelné. Svítidla mohou mít různou texturu a velikost a lze je i nabarvit přírodními pigmenty. „Se složením jsme experimentovali velmi dlouho, abychom získali ekologicky šetrný materiál, který by nás neomezoval v realizaci nápadů,” říká Ivan Kruk, jeden ze zakladatelů studia. „Je nám blízká filozofie wabi-sabi s jejím chápáním krásy v jednoduchosti a přirozenosti a interiéry v tomto stylu se nám velmi líbí," doplňuje druhý ze zakladatelů Mikhail Moiseyuk.

Svítidla jsou vyrobena z recyklovaného kartonu, hlíny a minerálů. Foto: Se svolením studia ZBOZHZHA

Film a architektura

Blíží se mezinárodní festival Film a architektura. V rozmezí od 29. září do 4. října mohou návštěvníci v Praze, Brně a dalších městech spatřit celkem třicet celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design. Po filmech budou následovat debaty s tvůrci a přednášky. Zastřešujícím tématem je téma konstrukce. Tak je pojmenovaná i hlavní sekce festivalu. „Zastřešující téma Konstrukce se zaměří nejen na specifické architektonické a technické stavby, ale ve svém širším pojetí především na společenské a ideologické konstrukty, které formují města i způsob, jakým je vnímáme a denně užíváme. Diváci se na našem festivalu seznámí s kurátorským výběrem filmů, z velké většiny českých premiér, které na plátnech kin nejsou běžně k vidění. Jejich témata budeme moci s diváky více reflektovat během doprovodných debat se zahraničními tvůrci i během přednášek s tuzemskými odborníky,“ představuje hlavní programovou sekci kurátorka festivalu Karolína Vacková. Více se dozvíte na stránkách festivalu.

4. 9. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.