CZ / ENG

Všímáme si

Světlo ze severu

Česká sklářská firma Preciosa Lighting představila na přelomu března a dubna na mezinárodním veletrhu Light+Building  ve Frankurtu nad Mohanem kolekci svítidel The Seven Senses of Light a dva vesmírné solitéry studentů pražské VŠUP. Do vývoje nové kolekce se vedle českých designérů zapojilo i londýnské studio Areen Design. Nové světelné objekty se snaží jít pod povrch našich smyslových zkušeností – až na samé hranice prožitků a emocí, které v nás světlo může vyvolat. 

Světlo ze severu
Zavřít Boa Design & svítidlo Sound (foto: Lukáš Pelech)

„Moderní světelné technologie mají tu moc v nás probudit zážitek vrcholných emocí. Ve spojení se sklem vytváří obrazy grafických struktur, které mohou utvářet naše představy," popisuje motiv nové kolekce svítidel Jaroslav Bejvl ml., umělecký ředitel společnosti Preciosa Lighting. Nová kolekce svítidel vznikla právě pod jeho vedením.
Vypadá to, že se firma z Kamenického Šenova vydala správným směrem a v českém designérském rybníčku zalovila poměrně úspěšně. Na mezinárodním veletrhu, kterého se zúčastnilo před dvě stě tisíc návštěvníků ze 161 zemí i rekordní počet vystavovatelů (2 458), její černý stánek rozhodně nezapadl. „Dalším krokem pro Preciosu Lightning  by za dva roky mohla být obdobná kolekce svítidel, tentokrát vytvořená designéry ze zahraničí pod taktovkou Jaroslava Bejvla,“ vidí budoucnost Preciosy Lightning Lucie Havlová z firmy Happy Materials, která s Preciosou spolupracuje.

Zahraničním dílem, které evokuje nekonečné možnosti variancí ledových kostek, přispělo kolekcí Ice Cubes londýnské studio Areen Design.

České designérské studio Boa Design vytvořilo pozoruhodné objekty, které propojují sklo, světlo a hudbu. Jejich série objektů Sound vznikla grafickým přepisem skladby, kterou na míru složila česká zpěvačka Never Sol - Sára Vondrášková. Zvuk spojující elektroniku, živé akustické nástroje a podmanivý hlas je přetavený do hmoty křišťálového skla a v čase postupně rozzáří skleněný objekt, který mění intenzitu světla v souladu se tóny skladby.

Michaela Vrátníková a Petr Mikošek z Boa Design vedle svítidel z říše víl navrhli i sérií svítidel Rings, která jsou složena z pěti soustředných kruhů, které se při zavěšení do sebe zaklesnou a rozestoupí se v prostoru.

Jaroslav Bejvl svítidlem Lace navazuje na letitou tradici broušení skla v severočeském regionu. V kontrastu k brusům a pravidelným liniím stojí svítidlo Muutos, které vyzdvihuje tvárnost a přizpůsobivost křišťálu. Sklo je odléváno do sto let starých historických forem, ze kterých se křišťál dále ručně přetváří do nových tvarů.

Svítidlo Grid designérky Kláry Šumové dává při rozsvícení vyniknout objemu skla, jehož brus nese téměř veškerý svit. Kolekci uzavírá nová verze konceptu Ray od Jakuba Berdycha. 

Vedle představených novinek Preciosa vystavila i úspěšný světelný koncept pro architekturu InSpiral od Jaroslava Bejvla ml. Objekt vede světlo po skleněných trajektoriích, které nemají konec ani začátek. Podobně jako plyne proud tvůrčí inspirace. Změnu barevného odstínu objektu zajišťují počítačem řízené RGB LED technologie.

Vedle nadějně vyhlížejících osmiček nekonečna stojí svítící objekty studentů VŠUP Markéty Kratochvílové z ateliéru K.O.V. a Tadeáše Podrackého z ateliéru Skla. Mladí designéři v Německu ve spolupráci s knihovnou materiálů matériO, Preciosou a Evou Eisler ze VŠUP na veletrhu vystavili v sekci Young Design kolekci svítidel Skywalkers. Přehrávají nám tak s obsazením oceli, skla, zlata a polyurethanu odvěký lidský sen o pohybu mimo zemskou sféru. „Věřím, že dosáhneme hvězd,“ říká Stephen Hawking a Kratochvílová s Podrackým ho citují. Jejich světelné totemy poukazují právě na taková místa v kosmu, na která by bylo radno nově vkročit. Ve skutečnosti však příliš do dálky nesvítí. Vyhlíží poměrně úsporně. Možná nám poskytují světlo pro pohyb po kosmu lokálním, malém. Jsme opět u hranic, blíž nebo dál? Co může proud fotonů vyvolat?

 

text: Tereza Lišková, foto: Preciosa Lighting

10. 4. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.