CZ / ENG

Všímáme si

Vědci vypěstovali miniplíce, testují na nich nové léky

Vědci univerzity v Cambridgi vytvořili miniplíce z kmenových buněk, které získali z buněk pokožky pacientů s cystickou fibrózou. Zároveň názorně předvedli, že na těchto plicních organoidech je možné testovat nové léky a terapie pro podporu pacientů s touto zhoubnou genetickou poruchou. 

Vědci vypěstovali miniplíce, testují na nich nové léky

switch to english version

Vývoj miniplic je dalším úspěchem v bouřlivém výzkumu organoidů pěstovaných z kmenových buněk. Organoidy jsou trojrozměrné tkáně, které do jisté míry napodobují strukturu a fungování jednotlivých tělesných orgánů. Nedávno to byly minimozky vytvořené pro výzkum Alzheimerovy choroby anebo minijátra ke studiu závažných onemocnění jater. Vědcům slouží jako pozoruhodná alternativa k využívání laboratorních zvířat nebo buněčných kultur lidských buněk.

Cystické fibróza je smrtelná dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. Pokusné plíce slouží k jejímu lepšímu pochopení. (foto: Nick Hannan, University of Michigan Health System)

Nick Hannan z Wellcome Trust-Medical Research Council Cambridge Stem Cell Institute a jeho kolegové použili k vývoji miniplic buňky pokožky pacientů s nejběžnější mutací vyvolávající cystickou fibrózu. Ve Velké Británii je tahle konkrétní mutace příčinou tří čtvrtin případů této dědičné nemoci. Buňky pokožky pak vědci přeprogramovali do podoby kmenových buněk, které se mohou vyvinout do prakticky kterékoliv buňky lidského těla.

S těmito buňkami poté v laboratoři úspěšně napodobili embryonální vývoj plic. Podařilo se jim spustit gastrulaci, při níž se z buněk endodermu vytváří přední střevo, a z něho posléze vyrůstají plíce. Nakonec buňky přesvědčili, aby vytvořily tkáň průdušinek, která má zásadní význam při výměně plynů v plicích a bývá zasažena při cystické fibróze nebo při některých plicních nádorech.

Text: Stanislav Mihulka, foto: SOCIALisBETTER, Flicker, Chi-Ja Ling from Finding Cheska studio a wikimedia
Publikováno se souhlasem Gate2Biotech (redakčně upraveno).
 

2. 4. 2015

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.