CZ / ENG

Všímáme si

Vede cesta k udržitelnému a zdraví prospěšnému textilu přes bylinné lázně?

Nizozemská designérka Nienke Hoogvliet v projektu H.E.R.B.S. (Healthy Environment, Remedy for Body and Skin) nabízí kompletně udržitelnou alternativu k syntetickému barvení oděvů a textilií – experimentuje s barvením v bylinných a pigmentových lázních, inspiruje se historickou technologií. Koncept H.E.R.B.S. připomíná spotřebitelkám a spotřebitelům, že chemické látky použité při výrobě a barvení textilu v oděvech zůstávají a mohou se uvolňovat. „Kůže je největší lidský orgán, proč by měla být neustále v kontaktu s chemicky barveným oblečením, když může prospívat díky esenciálním látkám z léčivých bylin?“ ptá se autorka projektu. Inovace má potenciál ulehčit životnímu prostředí a podpořit malé lokální podnikatele.

 

Vede cesta k udržitelnému a zdraví prospěšnému textilu přes bylinné lázně?

Text: Markéta Vozková • Foto: Hannah Braeke


Designérka použila heřmánek, šalvěj a rozmarýn z bylinkové zahrady u galerie Z33 v belgickém městě Hasselt a v lázních z těchto léčivek obarvila lněnou tkaninu lokální ekologické značky By Mölle, která při pěstování lnu nepoužívá pesticidy ani umělé zavlažování. „Všechny bylinky, kterými Nienke barvila, se shodují dezinfekčními a antiseptickými účinky, zároveň posilují imunitu,“ říká Monika Golasovská, zakladatelka Bylinkové terapie a autorka publikace Bylinkář (2019).  Z obarvených látek pak Nienke ušila přikrývky čili textilie, které při použití přijdou do kontaktu s většinou těla. Přikrývky otestovala belgická laboratoř Centexbel, podle výsledků tkaniny z bylin obsahovaly éterické oleje, které prokazatelně působí pozitivně na pokožku a lidské zdraví. Pro plný efekt by se ale účinná látka měla dostat nejen do kontaktu s kůží, ale také do krevního oběhu, vysvětluje Monika Golasovská: „Esenciální oleje, které tyto bylinky obsahují, se jen v odvaru neuvolní. Pro uvolnění éterických olejů, jako je například azulén v heřmánku, je potřeba destilace této bylinky; parovodní destilací se tento olej uvolní a až pak se dá izolovat.“ 

 

 

Výsledek experimentu představila Nienke v galerii Z33 a také na Dutch Design Weeku 2019, kde si  díky crowdfundingu lidé mohli sami v barvicí lázni z kurkumy, indiga nebo mořeny barvířské obarvit 1000 bílých košil a novou technologii vyzkoušet doslova na vlastní kůži. Pigmenty použité v této interaktivní instalaci získala autorka díky spolupráci s indickou společností AMA Herbal, výrobcem organických barviv. „Reakce byly skvělé, někteří lidé byli překvapeni, že je možné textil barvit bylinami, a to, že taková textilie může být zdraví prospěšná, ocenili jako příjemný benefit. Líbily se jim barvy i kvalita textilu a ptali se, jestli se chystáme technologii uvést na trh,“ popisuje designérka. Průběh projektu, jeho cíle a apel na spotřebitele publikovala návrhářka v knize H.E.R.B.S., která vyšla na podzim 2019.

Pro a proti barvení bylinami

Pozitivní účinky na lidskou pokožku nositele takto barvené textilie jsou individuální. Navíc stejně jako něktrá syntetická barviva mají i přírodniny vysoký alergizující potenciál. Ve srovnání s chemickými barvivy mají ta přírodní nepříliš atraktivní odstíny a nízkou schopnost barvu udržet. „Barevná škála heřmánku, rozmarýnu a šalvěje je jen omezená, jsou to žluto-hnědo-zelené odstíny. Bude samozřejmě záležet na vnímání uživatele, jak moc mu bude vadit například výrazné vyblednutí trička na ramenech v letních měsících,“ vysvětluje Petr Nasadil z Textilního zkušebního ústavu. Blahodárné účinky na pokožku může mít podle něj textil barvený v bylinné lázni jen krátkodobě: „Léčebné vlastnosti může mít textil jen do prvního vyprání. Pak se většina esenciálních látek vypere. A upozorňuji, že pokud jsou u výrobku deklarovány léčivé účinky, musí být otestovány a výrobek registrován a schválen jako léčivo,“ dodává Nasadil. Také autorka projektu H.E.R.B.S. uznává, že udržitelná barviva mají ve srovnání se syntetikou nevýhody: „Barva přírodně barveného textilu se časem vytrácí a pěstování barvířských bylin zatěžuje krajinu a znamená spotřebu vody – to ale neplatí třeba v případě chaluh,“ říká Nienke Hoogvliet. Přírodní barvení bylinami a pigmenty, které v projektu H.E.R.B.S. prezentovala, by mohlo přinést nové tržní příležitosti pro farmáře, malé a střední firmy. Využití technologie by podpořilo zachování tradičních řemeslných postupů, vždyť barvířské byliny se využívaly od starověku. Díky iniciativě nizozemských designérů se barvení bylinami stalo také sociálně prospěšným projektem: „Ve spolupráci s amsterodamským sociálním podnikem Boro Atelier, který se zaměřuje právě na udržitelné barvení textilií, testujeme další možnosti barvení pomocí rozmarýnu a dodáváme textil značce By Mölle. Dál experimentujeme s bylinným barvením v laboratoři, abychom dosáhli technologie, kterou by bylo možné etablovat v rámci textilního průmyslu,“ vysvětluje autorka projektu H.E.R.B.S.

 

 

V případě širšího využití bylinných lázní na barvení textilu a oděvů by bylo životní prostředí i pokožka spotřebitelů méně zatížené chemií. Většina bylin použitých v rámci experimentů H.E.R.B.S. má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Ač je efekt dočasný, i tak jde o příjemný benefit pro ty, kteří myslí na vlastní zdraví a životní prostředí, zároveň jsou ochotni ve svém šatníku oželet masově produkované synteticky barvené křiklavé látky.

 

22. 4. 2020 (09:30)

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.