CZ / ENG

Všímáme si

Veganská kůže Malai kvasí v kokosové vodě

Slovenská rodačka Zuzana Gombošová začala s bakteriální celulózou experimentovat během studií na londýnské univerzitě Central Saint Martins. Nyní ve spolupráci s indickým produktovým designérem a „makerem“ Susmithem přišla s unikátním materiálem z bakteriální celulózy a rostlinných vláken. Na trh s inovativními materiály vstoupil pod značkou Malai.

Veganská kůže Malai kvasí v kokosové vodě

for English click here

Malai je 100% přírodní materiál připomínající kůži nebo impregnovaný papír. Jeho výroba je ukázkou dobře fungujícího a ekologicky šetrného řetězce úkonů, jehož výstupem je funkční, a přitom kompletně biodegradabilní kompozit. Jeho základ tvoří bakteriální celulóza – tedy přírodní polymer produkovaný několika druhy bakterií. V případě Malai hraje hlavní roli bakterie Acetobacter Xylinum.

Celulóza produkovaná bakteriemi oproti celulóze rostlinné (jejíž polymerní řetězce jsou základní složkou buněčné struktury většiny rostlin) vyniká některými mechanickými vlastnostmi. Její slabinou ale je, že se po vysušení hodně ztenčí a zkřehne, a tudíž se snadno natrhne. „Hľadali sme spôsob, ktorým zlepšiť pevnosť materiálu a jeho odolnosť proti vlhkosti a vode. Chceli sme ho urobiť robustnejším,“ říká Gombošová, která pokračovala v rozvoji své vize skrze vazby v jihozápadní části Indie. Následovala série pokusů s rostlinnými vlákny. „V Indii je obrovské množstvo prírodných zdrojov, ktoré nemajú využitie vo veľkom. Jedným z nich sú trebárs banánové stonky, z ktorých sa dá vyextrahovať pevne a lesklé vlákno.“ Postupně zjišťovali, jak jednotlivá vlákna ovlivňují vlastnosti kompozitu. „Kým sme dosiahli niečo, čo sa ako tak podobá dnešnej verzii Malai, vyskúšali sme asi okolo stovku rôznych formulácií materiálu.“

Vedle rostlinných vláken Gombošová zkoumala i možnosti spolupráce s místními zemědělci a zpracovateli kokosu. Ti obvykle přebytečnou kokosovou vodu vypouštějí do okolí, což může vést k překyselení půdy. „Ide o vodu z dospelých hnedých kokosov. Nie je to to isté ako voda zo zelených nezrelých kokosov, ktorá je dnes taká populárna ako osviežujúci drink,“ upozorňuje Gombošová.

Vzorky materiálu biokompozitu Malai, barevná škála vychází z přírodních barviv (foto: Marie Bartošová)

 Prototyp výrobku s využitím materiálu Malai (foto: Marie Bartošová)

Jak přichází Malai na svět?
Bakterie potřebují k životu hlavně kyslík, vhodnou teplotu a vhodný substrát. Jako živné prostředí poslouží čaj, vinné usazeniny ze sudů, ananasový džus nebo právě kokosová voda, které si Gombošová cení právě pro její výnosnost. Po shromáždění kokosové vody do nádrží přichází její sterilizace. Rozměr nádrže udává velikost vypěstovaných archů materiálu. Následně jsou v této přírodní výživě kultivovány bakterie, které začínají ochotně kvasit. „Nádoby je treba držať v čo najsterilnejšom prostredí, aby sa do ovzdušia nedostali iné mikroorganizmy, ktoré by vám mohli úrodu zničiť. Takisto je dôležité držať kultúry mimo dosahu priameho svetla,“ vypočítává Gombošová.

Proces fermentace trvá asi dva týdny, na konci je arch želovitého materiálu. Do získaného želé jsou přidána rostlinná vlákna, nejčastěji vlákna banánová, konopná a sisalová. Pevnost hmoty lze zvýšit přidáním přírodních pryskyřic a gum. Následuje sušení na vzduchu, barvení a ošetření směsí přírodních olejů a škrobů. Vzniká pevný, ohebný a voděodolný materiál. Jeho barevná škála je omezená přírodními rostlinnými pigmenty – ke slovu přichází například indigo, madder či kurkuma. Avšak i těch několik odstínů, skvěle korespondujících s živější strukturou materiálu, přináší překvapivě bohatou škálu.

Zuzana Gombošová pracuje s kokosovou vodou ze zralých ořechů, používá ji k pěstování bakteriálních kultur 

Živočišná kůže? Ne, bakteriální celulóza s příměsí rostlinných vláken

Bakterie potřebují k životu hlavně kyslík, teplotu mezi 24 až 35 °C a vhodný substrát, v případě Malai jde o vodu z kokosů. „Niečo, čo je v južnej Indii možné počas celého roka. Je tam teplo a vlhko a všade rastú kokosy, baktériám sa tam darí prirodzene,“ říká Zuzana Gombošová.

Materiál po obarvení a povrchové úpravě (foto: archiv Malai)

Malai se z komorních výzkumných podmínek rozrůstá v prodejeschopnou výrobní síť. Na trh bylo uvedeno v říjnu 2017. Společně chtějí produkovat materiál, který bude funkční a komerčně dostupný. Gombošová věří, že mají v ruce skutečně ekologicky šetrné řešení, které může nahradit momentálně dostupné a nevyhovující materiály. 

Vedle propracovaného a ekologicky šetrného modelu oplývá značka i jistým smyslem pro humor a nadsázku: slovenskou designérku a indického designéra a společníka Susmitha kromě vášně pro řemeslo a udržitelnost pojí i láska ke kokosovým ořechům a víra v kokosovou karmu: „Pokiaľ druhým staviate pod nohy polená, raz sa vám to vráti a spadne vám na hlavu kokos. Zatiaľ sme však mali šťastie na ľudí, a teda veríme, že sa tieto nehody nebudú vyskytovať,“ dodává s úsměvem Gombošová.

 

Text: Barbora Tydlitátová (matériO Prague), Tereza Lišková, úvodní foto: Marie Bartošová

 

6. 4. 2018

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.