CZ / ENG

Všímáme si

Voda z mlhy, celulóza bez dřeva a protipožární mycelium

Voda z mlhy, celulóza bez dřeva a protipožární mycelium

Text: redakce Material Times • Ilustrační foto: Paul Pastourmatzis/Unsplash


Jak vykouzlit vodu z mlhy

Vědci z ETH v Curychu a Institutu Maxe Plancka pro výzkum polymerů v Mohuči přišli na způsob, jak řešit nedostatek vody a její znečištění. V zemích jako je Peru, Bolívie, nebo Chile není neobvyklé, že lidé žijící v mlhavých oblastech rozvěšují sítě, aby zachytili kapky vody. To samé dělají lidé například v Maroku či Ománu. Pomocí mlžných sítí o ploše několika metrů čtverečních lze získat až několik set litrů vody denně. Problém je, že voda bývá znečištěná kvůli nečistotám ovzduší. To se ale může změnit díky novému objevu. „Náš systém mlhu nejen sbírá, ale také upravuje, což znamená, že ji lze použít v oblastech se znečištěným ovzduším, jako jsou hustě obydlená městská centra," vysvětluje vědec Ritwick Ghosh.

Vědci použili hustě spletenou mřížku z kovového drátu, která vodu z mlhy přitahuje a zadržuje díky speciálním polymerům, jimiž je potažena. Mřížka je rovněž potažena oxidem titaničitým, který hraje klíčovou roli v chemickém procesu, jenž rozkládá organické znečišťující látky obsažené v kapkách. Výsledkem je tak čistější voda. Přísun potřebné energie zajišťují solární panely. Testování ukázalo, že sítě dokážou získat 8 procent vody a eliminovat 94 procent škodlivých látek. Tato inovace by mohla sloužit nejen v oblastech potýkajících se s nedostatkem čisté vody, ale například i v chladicích věžích.

Celulóza bez dřeva

Buničina se nejčastěji vyrábí z dřevěných vláken. Patrycji Kucharczykovou a Adama Korczaka ale napadlo vyměnit dřevo za jiný materiál, kvůli kterému se nemusí zbytečně kácet stromy. Informoval o tom magazín Globe. Jejich společnost Treeless Pack vyrábí přírodní vlákna na bázi mikroorganismů, krmením bakterií živinami obsaženými v organickém odpadu. Jejich alternativa celulózy na bázi dřeva se dá využít pro výrobu papíru, obalů či kompozitů pro stavebnictví. „Bakteriální celulóza neobsahuje lignin ani hemicelulózu. Purifikace materiálu je proto jednodušší, vyžaduje méně chemikálií a je méně energeticky náročná. Bakteriální celulóza nabízí velmi zajímavou alternativu, pro jejíž uplatnění je klíčové snížení ceny výroby a zvýšení výtěžnosti,” komentuje Valérie Záhonová, specialistka na materiály Knihovny materiálů matériO Prague.

Protipožární mycelium

Výzkumníci z RMIT University v australském Melbourne vytvořili udržitelný, škálovatelný a bezpečný nehořlavý materiál z čistého mycelia, které vypěstovali z obnovitelného organického odpadu. Zjistili totiž, jak pěstovat čisté mycelium v plátech, které lze vrstvit a upravovat pro různé účely. „Houby se obvykle vyskytují ve složené formě smíchané se zbytkovým krmným materiálem, ale my jsme našli způsob, jak vypěstovat čisté myceliové listy, které lze vrstvit a upravovat pro různá použití - od plochých panelů pro stavebnictví až po materiál podobný kůži pro módní průmysl," řekla vědkyně Tien Huynh.

Díky různým chemickým procesům se jim podařilo zajistit, aby struktura mycelia byla v celém materiálu jednotná a tenká jako papír. Když je materiál vystaven sálavému teplu nebo ohni, kontaktní vrstva mycelia se změní v tepelnou ochrannou zuhelnatělou vrstvu, která tepelně chrání podkladové vrstvy. Narozdíl od mnoha protipožárních nátěrů je však mycelium netoxická zábrana. „Protipožární látky obsahující bromidy, jodidy, fosfor a dusík jsou sice účinné, ale mají nepříznivé účinky na zdraví a životní prostředí. Představují zdravotní a environmentální problém, protože karcinogeny a neurotoxiny, které mohou unikat a přetrvávat v životním prostředí, škodí rostlinám a živočichům," uvedl vědec Everson Kandale, který se podílel na výzkumu.

Ocenění Bibliotheca inspirans

Ocenění Bibliotheca inspirans letos propojilo tvůrčí svět designu se sílou sociálních podniků a knihoven. Ocenění, které uděluje nadace OSF spolu s Českou spořitelnou, získalo celkem 11 českých knihoven, které přinášejí příklady dobré praxe v oblasti upevňování místních komunit. Kromě mikrograntů získaly knihovny také 3D diplom v podobě polštáře, na kterém spolupracovalo designové Studio GEOMETR, chráněná dílna Barevný svět Třebíčsko a platforma na podporu sociálních podniků Breakfaststory. „Spolupráce občanského sektoru s kulturní a uměleckou sférou, s apelem na udržitelnost a sociální zodpovědnost, mi přijde nosná. A myslím si, že by mohla být mnohem častější. Věřím, že naše společnost potřebuje právě podporu tvůrčí energie, která stojí na pevných hodnotových základech. A tam ostatně stojí i veřejné knihovny, jako instituce otevřené všem bez rozdílu,“ popisuje Tereza Lišková z Nadace OSF důvody, které vedly ke vzniku sady polštářů.

Jednou z cen byl i 3D diplom v podobě polstáře. Foto: Jana Hájková

PURPLY zve na sérii seminářů

Společnost PURPLY Kimono zve na workshopy, jejichž účastníci se dozvědí například to, jak rozeznat materiál při výběru módních kousků a určit, zda je umělý či přírodní. Účastníci se také seznámí s inovativními vlákny a naučí se, jak se o své kousky v šatníku starat tak, aby co nejdéle vydržely. „Workshopy vznikly jako reakce na neudržitelnou situaci na poli lokální české módy - v obchodech skoro nikomu oblečení nesedí, materiály jsou nekvalitní a způsob ušití je velmi vágní. Sama jsem hledala přehledné a praktické informace o tom jak se v záplavě materiálů a kvality vyznat a jaké dodavatele, výrobce a značky na trhu máme. Teď díky workshopu informace a zkušenosti předávám dál," říká Veronika Balson, spolumajitelka firmy PURPLY Kimono, která workshop pořádá. Více k jednotlivým workshopům se dozvíte na webových stránkách společnosti.

Space10 končí

Společnost Ikea na konci srpna ohlásila, že kodaňský inovativní designérský lab Space10 po deseti letech fungování končí. „Space10 nikdy neměla trvat dlouho a - po deseti letech spolupráce s Ikeou - jsme dosáhli toho, co jsme si původně předsevzali," říká Kaave Pour, spoluzakladatel a vedoucí labu, který rozvíjel výzkumné projekty týkající se nábytku či potravin. Web Wallpaper představuje několik inovativních projektů tohoto studia.

19. 9. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.