CZ / ENG

Všímáme si

Všímáme si: Látka z jablečného odpadu a 4D šaty

Všímáme si: Látka z jablečného odpadu a 4D šaty
Zavřít Látka Adam. Foto: Sozai Center

Autor: redakce Material Times 


Látka z jablečného odpadu

Japonské studio Sozai Center vyvinulo pružný materiál, který je podobný tkanině. Materiál s názvem Adam vyrobilo studio z odpadu z jablek, jež pochází z prefektury Aomori, kde se pěstují jablka, která dále putují nejen ve formě plodu, ale také ve formě šťávy. Výlisky, jádřince i semena studio získává od místních zemědělců. Z výlisků se vyrábí prášek, který se používá při výrobě prostěradla. Materiál je vyroben bez umělých barviv.

Materiál lze použít k výrobě drobných doplňků, ale také při povrchových úpravách nábytku. Při tloušťce od 0,6 milimetrů je také vysoce odolný proti vodě a poškrábání. Snadno se udržuje a lze jej otírat vodou nebo neutrálním čisticím prostředkem. Středisko Sozai použilo tento materiál k výrobě crossbody pouzdra a pouzdra na karty.

Produkty z látky Adam. Foto: Sozai Center

4D šaty

Výzkumníci z MIT Self-Assembly Lab spolu s firmou Ministry of Supply zkombinovali několik technologií a vytvořili oděv, který si uživatel může přizpůsobit svému stylu a střihu. Šaty 4D Knit Dress kombinují technologie jako tepelně aktivované příze, počítačové pletení či aktivaci šestiosého robota. Oděv je pak schopen vytvořit individuální střih nebo styl. Teplem aktivované příze jsou vloženy do struktury úpletu, čímž se vytváří řízená transformace, přičemž je zachována měkkost, pružnost i elasticita oděvu. Pomocí techniky trubicového úpletu zahřívá je zahříváno šestiosé robotické rameno.

Semináře matériO Prague

Knihovna materiálů matériO Prague pořádá další webinář. Tentokrát bude na téma deskových materiálů. Odborníci představí materiály od základních typů na bázi dřeva či plastu, jako jsou dřevotřískové desky, dřevovláknité desty a plastové desky. Účastníci se ale dozvědí i o šetrnějších alternativách typu biopryskyřice a desky na bázi mořských řas. Zájemci se mohou přihlásit na webu matériO Prague.

Reborn Design

Soutěž Reborn Design je eko-designérská výzva pro produktové designéry a architekty. Z daných materiálů budou účastníci výzvy vytvářet věci například ze stíracích losů, plastových obalů a dalších. Přihlášky mohou zájemci podávat až do 11. března. 

28. 2. 2024

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.