CZ / ENG

Jak to vidí

Komentáře

řepkový olej

8.12.2014 14:43 vložil Pavel

Někdo tady doporučuje řepkový olej. Pán co pěstuje BIO potraviny, tak má zjištěné, že to je největší šmejd, tzv. řepkový olej. Pozor na něj.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: řepkový olej

14.12.2014 17:38 vložil Petr H.

V Japonsku je řepkový olej považován za ten vůbec nejzdravější a pro japonce to je fajnová věc. Řepkový olej má v našich končinách špatnou pověst která se myslím vleče ještě ze 40. a 50. let kdy se vyráběl a používal jako náhražka a to k technickým účelům. Výroba toho oleje pro potravinářství upadla stejně tak jako povědomí o jeho kvalitě.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej

15.12.2014 16:26 vložil Dáša

Možná v Japonsku je řepkový olej zdravý. Ale v Evropě, kde se pěstuje geneticky modifikovaná řepka, rozhodně zdravý není.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: řepkový olej

16.12.2014 00:41 vložil Tomáš Kovářík

Geneticky modifikovaná řepka v Evropě? A pak jste se probudil s rukou v nočníku, že ano...


Reagovat  Reagovat s citací


Re: řepkový olej

23.12.2014 19:38 vložil Ax

Mno, pán má informace z 60. let, kdy se tu pěstovala technická řepka, ke konzumaci nevhodná pro vysoký obsah kyseliny erukové - ano, to opravdu bylo svinstvo. Ale již od 70 pěstujeme odrůdy, vyšlechtěné (klasickým šlechtěním, žádné GMO) tak, že mají kyseliny erukové dost málo na to, aby byl olej z toho vyrobený bezpečný.

neexistuje žádná GMO odrůda řepky schválená pro pěstování v EU.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: řepkový olej

28.1.2015 00:26 vložil Martina

GMO řepka se u nás nepěstuje. Snad možná (opakuji možná) jen GMO kukuřice určená do bioplynek, ale možná je to teprve ve fázi úvah. Fakt nevím. Ale rozhodně tvrdit, že GMO řepka? To ne. To mi připomíná, že mi někdo rozhodně tvrdil, že vedle silnice potkal 3 metrovou kukuřici, že je určitě GMO. Ovšem naši dědečkové pěstovali na polích takovou, že někdy nevykoukli z pole ani když si stoupli na koně. I pšenice bývávala mnohem vyšší. Ale pochybuji, že byla GMO. Jenže pak se nehodila masa hmoty procházející kombajny, tak začala doba zkracování šlechtěním. No a teď se zase ta hmota hodí. Ale ne do kravína, ale do bioplynek a tepláren.
Ale ani ten řepkový olej se moc nevyznamenává. Právě ta chybějící kys. eruková je ten problem se srnčí. To, že v řepce chybí, může za to, že se na ní pasou a to je otráví. A agrotechnicka, která začíná v řepce fungovat, taky není moc OK - až 9 výjezdů do řepky v květu. Raději nepočítám podzimní hnojení, jarní ošetřování, desikanty před sklizní.

No, jsme sice JEN spotřebitelé, ale právě TO producenti a výrobci NÁM chtějí prodat. A je smutné, že NÁS zaujímá pouze cena a možná trochu obal a chuť. Ne suroviny.

Tak třeba: když si doma udělám paštiku, použiji tam pár přísad, jediným konzervantem je sůl a těsnící víčko a je výborná. Většina paštik z obchodu na složení potřebuje snad celou etiketu - spousta éček, antioxidantů, barviv a dochucovadel. Klobása domácí o lepku a kukuřičném škrobu nic neví.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.