CZ / ENG

Téma týdne

Protocells – žijící technologie

Shamees Aden představuje obuv, která vyroste přímo z kůže.

Protocells – žijící technologie
Zavřít Shamees Aden rozvíjí ideu sportovní obuvi na míru, která naroste přímo na chodidle FOTO: Shamees Aden©

Shamees Aden patří mezi designéry, kteří se nebojí experimentovat a jsou otevření novým materiálům a technologiím. Na sympoziu ZE MOST-TEXTILES v Praze představila relativně novou vědní oblast – Protocells. Jedná se o synteticky vytvořené primitivní mikroorganismy, které se - přestože neobsahují žádné DNA – instinktivně pohybují a mají schopnost regenerace. Protobuňky jsou tak spojujícím článkem mezi živým a neživým světem. Umělé buňky, které díky své schopnosti organizace a růstu tvoří materiál podobající se živým organismům, nabízejí velmi široké pole využití. Jako výzkumnice a designérka se Shamees Aden zaměřuje na konkrétní aplikaci této technologie. Díky spolupráci s vědci tak představuje potenciál protobuněk a nastiňuje nám možnosti vývoje do budoucna. Aden přišla s konkrétním projektem sportovní obuvi Amoeba. Hledá tak způsob, jak přimět protobuňky k řízenému růstu ochranných vrstev přímo na kůži. Výhodou oproti průmyslově vyráběné obuvi je především schopnost adaptace různým podmínkám v reálném čase. Sportovní obuv z protobuněk se přizpůsobí individuálnímu rozložení tlaku na chodidle, intenzitě využívání obuvi a také pomáhá udržet rovnováhu.

Původně ideový studentský projekt vzbudil velikou pozornost nejen designérů, ale také vědců. V současné době tak Shamees Aden spolupracuje s výzkumným týmem Martina Hanczyce z University of Southern Denmark na výzkumu reálné a plně funkční sportovní obuvi z protobuněk, která by se mohla objevit v roce 2050. Shamees Aden zastává názor, že designéři by měli především provokovat a být inspirací do budoucna. I když je tento projekt zatím jen v přípravné části, je velmi důležité uvažovat v horizontu dalších padesáti až sto let. Amoeba by tedy časem mohla být jedinečným řešením pro co nejpřirozenější a nejpohodlnější chůzi či běh, vytvářející tak jakousi druhou, odolnější kůži.

Shamees Aden je mladá výzkumnice a designérka, absolventka Central Saint Martins College of Arts & Design v Londýně. Zaměřuje se především na využití nových vědeckých objevů, které by mohly do budoucna mohly obohatit design. Díky spolupráci s vědci v laboratořích se Aden pokouší začlenit nové technologie do designu. V současné době pracuje spolu s týmem Dr Martina Hanczyc z University of Southern Denmark.

21. 10. 2013 KH

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.