CZ / ENG

Téma týdne

Komentáře

takže i Nalgene je problém

3.4.2017 13:49 vložil Mirek

Nalgene se dělá z toho Tritanu co obsahuje TTP. Já se fakt picnu. Už nevěřím žádnému plastu. Co česká Zdravá láhev z materiálu používaného v lékařství?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: takže i Nalgene je problém

4.4.2017 11:30 vložil Barbora Tydlitátová, redakce

Obecně je u plastů problém, že toho o nich víme, díky jejich v podstatě krátké historii, docela málo. Na rozdíl třeba od skla, o kterém víme, že je chemicky stálé a při běžném používání se z něj žádné škodliviny neuvolňují. Objevují se nové, „lepší“ plasty, ale i nové studie na ty staré – o jejich chemické nestálosti se tak uživatel dozvídá často až v průběhu. Viz třeba poslední studie na bisfenol S, který se nezdá být o nic ke člověku šetrnějším zpevňovatelem materiálu než jeho předchůdce bisfenol A, vyskytuje se v předmětech které nám dnes a denně prochází rukama (účtenky, recyklovaný papír,...). Látka se sice nemusí hned do okolního prostředí uvolňovat, ale u lahví se může stát i to, že je třeba zapomeneme na slunci v rozpáleném autě apod. Zdravá lahev je vyrobena z polypropylenu určeného k lékařským účelům, lze tedy předpokládat, že bezpečnosti materiálu bylo věnováno více studií, než jeho levnějším konkurentům. Pořád je to ale termoplast s omezenou chemickou odolností a teplotní výdržností.. (křehne kolem 140°C).

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/185804-pozor-na-bisfenol-s-v-plastovych-vyrobcich-ohrozuje-plodnost-zjistili-cesti-vedci/


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.