CZ / ENG

Téma týdne

It´s Free Art Friday! Umění bude k mání zdarma na Žižkově

V pátek 24. října 2014 se na Nákladovém nádraží Žižkov objeví umělecká díla bez cenovek. Opuštěné umělecké dílo si může kdokoliv bez placení vzít domů. Akce Free Art Friday Praha začne v šest hodin večer a možná se rozpoutá i diskuze o roli pořádku, obrazů a komerci v našich ulicích.

It´s Free Art Friday! Umění bude k mání zdarma na Žižkově

Free Art Friday je relativně nové umělecké hnutí, které si rychle získává popularitu po celém světě. Jeho původ můžeme hledat v roce 2006 na sociální síti Flicker, kde vznikla skupina pro fotografie děl zanechaných ve veřejném prostoru. Dnes tam najdeme přes čtyři a půl tisíce snímků. Umělci zanechají své malby, náčrty, fotky, sochy nebo instalace v místě konání organizovaného setkání nebo na ulici. (Což ostatně dělají a dělali již dříve, jen tak většinou činili osamoceně, bez komunitního a síťového nádechu.) 

„Žiji střídavě v Londýně a Praze už patnáct let,“ říká organizátorka Free Art Friday Praha Lucie Bártová, která inspiraci k organizaci akce na žižkovském kopci pochytila právě na britském ostrově. Lucie Bártová pracuje jako projektová manažerka v londýnské IT firmě. „Před třemi lety jsem začala ve volném čase malovat. Od té doby se moje obrazy povalují u známých, na půdách, doma v Česku, v Londýně, dva roky dokonce i na zámku Valeč,“ říká.

S tvorbou začala na příhodném místě. V Londýně je řada možností, jak prezentovat nejen profesionální, ale i amatérské malíře. „Hledala jsem na internetu galerie, které je podporují a narazila jsem na inzerát Free Art Friday, který vyzýval jakékoliv tvůrce, aby darovali svá díla. Věnovala jsem čtyři obrazy,“ vysvětluje původ své pražské iniciativy Lucie.

„V den Free Art Friday jsem v Londýně potkala několik skvělých lidí, kteří měli radost z díla, které si odnášeli domů. I já si jeden obraz vybrala,“ vzpomíná Lucie Bártová.

„Byl to zvláštní pocit odnést je na předem určené místo, tedy do bytu slečny, která akci organizovala. Nebyla doma, a tak jsem díla měla opřít o dveře. Bylo mi to nepříjemné a líto. Co když je někdo odnese? Ale o tom celá myšlenka vlastně je…“ Chcete podobný pocit zažít na vlastní kůži? Můžete.

MyDogSighs zásoboval britské ulice plechovkami.(foto: my dog sighs, 2012, CC BY-NC-SA 2.0)

Myšlenka se Lucii zalíbila, zjistila si potřebné informace ohledně pořádání a začala hledat vhodné prostory. „Je pravda, že pokud umělec chce dát své dílo volně k dispozici, může ho umístit kdykoliv kamkoliv na ulici, ale pojala jsem to jinak.“ Setkání uměleckých děl a lidí prosté finančních transakcí se odehraje v prostorách oblíbeného Nákladového nádraží Žižkov, které budou simulovat ulici. „Lidé se tam projdou a naleznou svůj kousek umění, který bude označen názvem a jménem tvůrce,“ upřesňuje Lucie. Na místě se může nový majitel díla případně i s tvůrcem vyfotit a prostřednictvím sdílení přes sociální sítě se tak o autorovi a jeho práci mohou dozvědět i další lidé.

Na Nákladovém nádraží Žižkov bude volně k mání například obraz od Daniely Hadravové (Útěk, 2013, 70 x 100 cm, akryl na sololitu). Další tvůrci mohou svá díla doručit organizátorce Lucie Bártové do středy 22. října 2014. (foto černobílé: Rudo Prekop)

Berte, dejte, nebo nechte být, v pátek 24. září na Nákladovém nádraží nebo kdekoliv jinde a jindy. Vše, krom peněz, se v tomto rámci počítá. „Mluvme o mně a mé práci! Angažuj se, obrazy se umí ptát,“ píše ve volném manifestu hnutí britský umělec vystupující pod přezdívkou MyDogSighs. Malířka Daniela Hadravová, která se pražské akce zúčastní, se těší: „Vypadá to jako super akce, je to takové upřímně milé. Kdokoliv, ať už se výtvarnu věnuje mnoho let nebo třeba jen pár dní, může věnovat něco ze své tvorby, jen tak pro radost někomu jinému. A ještě ke všemu neví komu!“ Hadravová dala k dispozici jednu ze svých maleb z minulého roku. „Doufám, že si najde majitele, který se o ni bude hezky starat.“

„Free Art Friday se vůbec nemusí konat jen v pátek. V ulicích můžete čekat nečekané kdykoliv," uvádí MyDogSighs. (foto: my dog sighs, 2012, CC BY-NC-SA 2.0)

Na každý pád se pražská pouliční směs dočká nových přírůstků. Po volebním šílenství napříč všemi možnými i nemožnými veřejnými kouty je to pro mnohé dost možná vítaná změna... nebo útěk do říše snů?

 

text: Tereza Lišková, úvodní foto: Šťastní zákazníci na Free Art Friday, no Sunday, Portsmouth (foto: Rusty Sheriff, 2009, CC BY-NC 2.0)

16. 10. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.