CZ / ENG

Téma týdne

SUPER AKCE: Férové, tuzemské i recyklované výrobky přinášejí potěchu

Blíží se Vánoce a s nimi doba konzumu. Reklamy nás s rostoucí silou lákají k nakupování nekvalitních zbytečností. Radost obdarovaného i dobrý pocit dárce může zvýšit přidaná hodnota, která se penězi špatně měří. Vybrali jsme tipy na zajímavé dárky, které tuto přidanou hodnotu mají. Za jednu cenu vznikají hned dvě radosti  – potěšení blízkých duší a podpora českých, malých, ekologicky smýšlejících či fair trade výrobců.

SUPER AKCE: Férové, tuzemské i recyklované výrobky přinášejí potěchu

Irové ve svých obchodech používají trefnou frázi: „Buy Irish – keep jobs at home.“ Proč toto pořekadlo nevyzkoušet i v českém prostředí? Příležitostí je dostatek. Nákup českých výrobků podpoří místní podniky, ať již zavedené anebo vznikající. Když si budeme cenit českých rukou, pomůžeme nejen přetížené dopravě, která znečišťuje životní prostředí. Dáme místním výrobcům – našim přátelům, známým a sousedům – jasně najevo, že si vážíme jejich schopností a dovedností. Cena, kvalita a množství jsou proměnné, mezi kterými dokáže najít rovnováhu každý. 

Rodinná dílna modrotisku pracuje s tradičními regionálními vzory i unikátními motivy navrženými výtvarníky Ústředí lidové umělecké výroby. Tradice strážnického modrotisku pokračuje již více než sto let. Firma nabízí metráž, povlečení, oděvy, polštáře i šelmu vyjící na měsíc. (foto: Strážnický modrotisk)

Pod značkou Mrkev se skrývá tvůrčí trojice, která navrhuje a vlastnoručně vyrábí oblečení primárně určené pro lezení, vhodné však pro jakýkoliv pohyb. Trutnovské švadleny, aktivní lezkyně, šijí oblečení na zakázku. Desítky barevných kombinací a materiálových obměn zaručují originalitu, ruční výroba perfektní kvalitu. (foto: Mrkev)

Skoba je knihařská dílna na pražském Žižkově. Ručně v ní vznikají kapesní zápisníky, notýsky, sešity a diáře různých provedení a velikostí. Výrobci používají ekologicky šetrný papír a pro potahy obálek recyklované materiály, které získávají ze starého oblečení, igelitových tašek, ale také knih a časopisů. Skoba není omezena průmyslovou standardizací a tuto svobodu naplňuje autentickou tvorbou. (foto: Skoba)

Tvorbu má podpořit i skicák Rastr pro architekty a designéry, který přivedli do papírenského světa architekti z MANUA ve spolupráci se značkou Paragraph, která vyrábí papírové zboží a textilní doplňky v malé dílně v Praze. „Chtěli jsme blok, který nejen zjednoduší kreslení v měřítku a úhlech, ale zároveň se dá využít při skicování perspektiv i akvarelů. Dali jsme si na jeho výrobě záležet od zvolení formátu, až po ofsetový tisk. Tiskneme v malé rodinné tiskárně na Vysočině," říká Kamil Štajgl z Manua. Možná padne pod ruku i vám. (foto vpravo: Couple of Prague)

„Snažím se hledat postupy předků a dědků, postupně se oprostit od všech složitostí a dělat to tou nejjednodušší cestou,“ říká nožíř Ignác Hloh. Oblíbil si hlavně ořech, rád vyrábí z tuzemských dřevin a čepele jsou převážně z uhlíkové oceli. (foto: Tomáš Princ, Knives by Hloh)

Skupina Posedlí přináší způsob, jak se sblížit se starší generací: „Byla vaše babička přebornice v háčkování, pletení či šití podle BURDY? Ráda by tvořila dál, ale vám se zdají její výtvory nenositelné? Spojte Posedlé nápady s její zručností. Posedlí navrhli jednoduché střihy na šaty, triko a kalhoty, stačí si k nim vybrat látku přesně podle vašich představ a dojít na nedělní oběd k babičce. Uvidíte, jak bude ráda, že vás může něco naučit. Společně vytvoříte kousek oblečení, ke kterému budete mít docela jiný vztah. Bude totiž od babi! (foto: Posedlí)

Pokud je náš soucit obrácen k těm, kteří jsou obvykle mnohem potřebnější než výrobci v našich podmínkách, je tu Fair Trade. Výrobky prodávané pod tímto označením bývají dražší. Jejich skutečná cena však tkví v zodpovědném spravedlivém obchodu. Dělníci a výrobci ze třetích zemí jsou lehce náchylní k vykořisťování a bídou nuceni k přijetí jakýchkoliv podmínek výkupu jejich zboží. Za Fair Trade stojí myšlenka, že lidé dostanou za svou práci adekvátně zaplaceno. Fair Trade podporuje šetrné zemědělství, rozvoj místních komunit a dlouhodobé obchodní vztahy, díky nimž mohou zemědělci a výrobci plánovat a investovat.

TukTuki je podnik studentky Markéty Nešporové, kterou studium mezinárodní humanitární a sociální práce dovedlo k fair trade. Věří, že globální systém obchodování s textilem může být spravedlivý a výhodný pro všechny zúčastněné. Osobně navštívila všechny výrobní dílny, jejichž výrobky distribuuje. Jsou mezi nimi i organizace zaměstnávající kambodžské oběti sexuálního otroctví nebo marocké či bangladéšské ženy, pro něž je možnost zaměstnání cestou k finanční i psychické samostatnosti. (foto: TukTuki)

Posláním organizace Most je podpora vzdělanosti a zlepšování životních podmínek dětí, nomádů, tibetských uprchlíků i starých lidí. Kromě jiných aktivit založila šicí dílnu v indických Himalájích, díky které mají tibetští uprchlíci možnost pracovat a zachovávat tak tradiční tibetská řemesla. Koupě výrobků (vlněných dek, oděvů, čepic, ponožek, praporků, aj.) podporuje mizející kulturu tibetských nomádů a realizaci dalších projektů na pomoc Tibeťanům. (foto: Protibet)

Když starý materiál oživíme nový nápadem, šetříme hned dvakrát – zmenší se množství odpadu a není třeba energeticky náročná výroba nového. Tvůrci výrobků z recyklovaného materiálu jsou často také malé dílny, jejichž provoz zaručuje zaměstnancům individuální přístup a naplňující pracovní zkušenost. 

Tvůrci Kalhot na lítačku říkají: „Do odkazu harémových tanečnic jsme naroubovali rodinného ducha Šumavy a divokost novohradských rysů, takže se nemusíš bát vzít si svůj model jak na první oběd ke tchýni, tak do podrostu velkoměstské džungle. Jedeme na recyklech, na pružný pás kolem pasu používáme látky, ze kterých se šily autopotahy, na samotné kalhoty látky z povlečení, pyžam, ubrusů, záclon, závěsů, zdobení do rakve, společenských šatů a šátků, takže jako eko bio green dia aha!“ (foto: Kalhoty na lítačku)

Zachraňují při nehodách naše životy. Malá výrobna Zaspas je zachraňuje před jejich neúprosnou likvidací. Manželé Lstibůrkovi vyrábí z bezpečnostních pásů originální kabelky a jiné doplňky. Materiál je specifický, různorodý a mimořádně odolný. Bezpečnostní pásy se, podobně jako nabídka výrobků na našem trhu, liší nejen barvou a opotřebením, ale i strukturou a vzorem. Stačí si zvolit ten pravý. (foto: Zaspas)

Máte další zajímavé tipy na dárky, které vznikají mimo hlavní výrobní a materiálový proud? Podělte se o ně v diskusi či na facebooku.

text: Kateřina Zvelebilová, úvodní foto: Wild Spirit Wolf Sanctuary, Flicker, 2009, CC BY-NC-ND 2.0

7. 12. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Něco na léto redakce 15.12.2014 11:12
Chytrý dárek pro chvíle krize Tej 9.12.2014 22:51

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.