CZ / ENG

Všímáme si

Material Times na papíře ve společnosti čajových misek, otvíráků na pivo a látek s lenochodem

První tištěné číslo Material Times najdete ve skvělých knihkupectvích, Dobrých trafikách, tradičních i moderních dílnách a galeriích. Někde voní tiskařská barva, jinde vrní šicí stroj nebo sviští hrnčířský kruh. Knihomolům, milovníkům umění, kutilům, švadlenám a řemeslníkům doporučujeme návštěvu našich distributorů. Co u nich najdete?

Material Times na papíře ve společnosti čajových misek, otvíráků na pivo a látek s lenochodem

 

Tyhle poličky nabízejí víc než horoskopy a křížovky

 • ArtMap – Výběrové knihkupectví v Praze a Brně nabízí kromě publikací o umění, katalogů, monografií, autorských knih a titulů mimo běžnou distribuci, specializovaných časopisů a komiksů také plakáty a papírenské zboží. Nechte se unést romantikou dob minulých a pořiďte si například komplimentku nebo dvacet deka Máje.
 • Bendox Bookstore – V budově Centra současného umění DOX sídlí knihkupectví zaměřené na umění, architekturu a design. Kromě knih v něm najdete i výběr tvorby českých i zahraničních designérů, například uměleckého soustružníka Antonína Hepnara.
 • Antikvariát Dlážděná – Tady to voní starobou spíše než lepidlem a nově potištěným voskovaným papírem. Ponořte se do široké nabídky knih a grafik. Papír od podlahy po strop.
 • PageFive – Knihkupectví a vydavatelství posedlé papírem a knihami, fascinované materializací tištěného slova a obrazu nabízí prodej a produkci výtvarných publikací, autorských tisků a uměleckých periodik. Jedním z nich je i kalendář pro rok 2017, který vytvořila naše spřízněná ilustrátorka Taja Spasskova.

 • Knihkupectví a antikvariát Fryč – Klidný prostor v srdci Liberce. Sedněte si ke čtení s kávou nebo se zúčastněte veřejného čtení, debaty či přednášky.
 • Rekomando (Polí5 + Day After aliance) – „Čteme věci, co už víme. Posloucháme, co už známe.“ Text desky Aran Epochal zazněl na otevření knihkupectví v 90. letech a charakterizoval ty, kteří do tohoto trochu undergroundového krámu nikdy nezavítají. Zajímavé knihy, CD a LP vlastního i cizího vydání, antikvariát a bazar.
 • Dobrá trafika – Na třech pražských adresách sídlí trafiky pojaté ve starém stylu. V nabídce nechybí tabák, dýmky a dobrá whisky. Kromě časopisů najdete také pozoruhodná (a vkusná) přání, pohlednice a menší uměleckořemeslné výrobky. Na Újezdě a v Korunní navíc pořádají koncerty a můžete tu posedět s kávou a dortem.
 • Book Therapy – Výběrové knihkupectví se specializací na české i zahraniční časopisy a knihy o tématech z tvůrčí sféry. Uvnitř najdete kupříkladu libý výběr kuchařek, hrnky od Lípy. Při návštěvě potěší i čerstvé květiny ve vázách od studia Vobouch či pult a stínítka z betonu.

Krásné, kvalitní, autorské, lokální či udržitelné výrobky

 • NILAstore – Obchod hlásící se k trendu slow fashion – tedy k módě a bytovým doplňkům, které vznikají s ohledem na ekologickou a etickou otázku. K sehnání jsou třeba pletené konopné koberečky nebo odbouratelná tekutá mýdla bio vegan, jejichž etiketa hlásá velkými písmeny: „Když mě používáš, zavři vodu.“
 • Koncept Story – Obchod s autorskou tvorbou devíti českých designérů a tří proměnlivých hostů sídlí na krásném náměstíčku v Holešovicích. Autorkou projektu a jednou z devíti tvůrců je šperkařka Eliška Lhotská, za povšimnutí stojí i DurchDuo a jejich tapety, které mají podle autorek ambici stát se doslova vaším přítelem. 22. prosince jste zváni na vánoční večírek, kde designéry poznáte osobně.
 • The Chemistry Design Store – Odnož galerie současného vizuálního umění The Chemistry Gallery si klade za cíl podporovat české návrháře a nabízí šperky, sklo, porcelán, notebooky a diáře, sochy, plakáty a mnoho dalšího. Najdete ji kousek od Karlova mostu.
 • Papírna – Start-up eco-design papírnictví s vlastní sérií razítek, která vyrobí i na míru a přání. Papírna myslí na životní prostředí i na znevýhodněné na trhu práce.

Kde přiložit ruce k dílu?

 • Klikovská keramická dílna – V jihočeské vesničce ve stoleté Kasselské peci na dřevo velké jako japonská garsonka pálí skupina hrnčířů osobitou keramiku. Obchůdek nabízí vše od čajových misek o velikosti jednoho doušku až po obrovské trvanlivé květníky. Letní kurzy v tomhle kouzelném místě jsou rozebrané měsíce dopředu, na prázdninový program je radno pomyslet už teď. Z Klikova pochází jeden z prvních dílů seriálu Pod Rukama.
 • Z Pokoje do pokoje – „Kdo si jednou nevybojoval staré štokrle nebo komodu, když příbuzní lačně toužili vyhazovat a zbavovat se všeho, na co přišli, jako by nebyl,“ říkají zakladatelky. Sdílená dílna sídlí hned u metra Florenc. Na místě vám pomůžou vdechnout nábytku nový život nebo tam alespoň můžete ten bez života zanechat, aby udělal radost někomu dalšímu. V nabídce jsou i opravené kusy, které si můžete rovnou odnést domů.
 • Ruční papírna Papyrea – Už jste někdy dostali novoročenku od svého rodinného lékaře vytištěnou na papíře ze starých obvazů nebo zamilovaný dopis na stránkách vyrobených ze sloního trusu? Zdislavská dílna a obchod s ručním papírem dávají průchod nejdivočejším papírenským fantaziím. Jak její majitel k papírenství přišel, se dočtete v tištěném čísle.
 • Pokoj č. 10 – Látky s příběhem, Kdotokdyslyšel? Vy ještě ne? Originální pestrobarevné látky s příběhem, dárkové poukazy i sdílená šicí dílna o patro níže čekají v letenské Veverkově ulici. Některé látky jsou i v biokvalitě – materiálová pohádka k Vánoc. Jak socioložka Jana Pelánová k jehle a niti přišla, se dočtete – hádejte kde

Na kávu, výstavu či za vzděláním

 • Kavárna Maryčka – Pokud vás předvánoční nohy ponesou na kávu a dobrou rozmluvu v Ostravě, dejte si sraz v Maryčce, protože tam se podle provozovatelů „děje všechno, co v Ostravě stojí za to!“.
 • Spolkový dům Slavonice – Původní Deutches Haus byl loni nominován na mezinárodní cenu Mies Van der Rohe za přestavbu. Turistické centrum poskytuje informace o regionu, prodává tvorbu místních umělců a řemeslníků i vzdělává v důležitých a někdy opomíjených tématech – jak snížit energetickou náročnost památkově cenné budovy, jak interpretovat a uvést v život místní dědictví nebo jak aktivovat komunitu a posílit její vztahy.
 • Zauhlovačka – Příležitostně otevřená zauhlovací a vodárenská věž ve Vratislavicích nad Nisou má za sebou letošní rekonstrukci a otevření. Akce a program může iniciovat kdokoliv, pořádáním různorodých kulturních i kulinářských akcí chtějí organizátoři propojit obyvatele Vratislavic i okolních měst. Těšíme se na další rozvoj místa a program v příštím roce.
 • matériO Prague – Skleněná cihla? Průhledný beton? Knihovna materiálů nabízí tvůrcům fyzický kontakt se stovkami inovativních materiálů, poskytuje informace a usnadňuje tak orientaci ve složité problematice materiálů a technologií, které se v dnešní době prudce rozvíjejí. Knihovna se kromě každodenního konzultačního servisu věnuje také organizaci výstav, seminářů a workshopů věnovaných materiálům. Vyrazte na inspirační návštěvu. V knihovně pořídíte i řadu zajímavých knih a poukazy na návštěvu.

 • FA ČVUT, ATC Ateliér (č. 745) – Fakulta architektury při ČVUT hostí až do 19. ledna 2017 výstavu Tvorba místGiona A. Caminada. V tištěném vydání našeho magazínu najdete i český překlad Caminadova manifestu Vzdělávání řemeslem. Výstava fotografií, nákresů a výstižných textů rozhodně stojí za návštěvu a má co říct.
 • Galerie Jaroslava Fragnera – Instituce věnující se výhradně architektuře, obzvlášť progresivním ateliérům střední a nastupující generace. Fragnerka spolupracuje s uměleckými a technickými vysokými školami, pořádá mezinárodní konference, exkurze, vydává publikace, pořádá i hostí přednášky. Do 8. ledna je k vidění výstava FA ČVUT 1976–2016, od 18. ledna pak Sauna. Architektura prožitku.
 • V dobré společnosti se ocitnete i v Kutné Hoře. Znáte GASKshop? Mají tam knihy i předměty od českých designérů, designérek a studií. V zimním čase potěší kupříkladu filc od Morrows.
 • Dovýroby – Cestovka, která vám ukáže, jak věci vznikají. Zajímá vás, jakými postupy se vyrábějí každodenní předměty a které továrny v Česku ještě odolávají zahraničnímu importu? Přidejte se k tematicky uceleným jednodenním zájezdům do velkovýroby i malých dílen (pražská procházka vás zavede i do Koncept Story), při nákupu vánočního poukazu dostanete spolu s poukazem na výlet i první tištěné číslo.
 • Galerie KusKovu – Prodejní galerie vsadila na jediný materiál – kov. „Všechny kusy, které tu uvidíte, prošly ohněm. Klasickým zpracováním,“ říká Ivana Špičáková, která v ní s manželem za devět let existence představila tvorbu mnoha skvělých a talentovaných uměleckých kovářů a šperkařů jak z Česka, tak ze zahraničí.

Či jen tak, on-line  pagefive.comArtMap.cziUmeni.cz

15. 12. 2016 Text: Kateřina Zvelebilová, úvodní a závěrečné foto: Aleš Petříček, foto: archiv firem a prodejců

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.