CZ / ENG

Jak to vidí

Komentáře

Reakce na příspěvek

podpora kulturního dědictví a jeho paradox

20.3.2018 12:38 vložil Linda Kaplanová

Jak jsem se již v článku zmínila, jsou země, které aktivně podporují manufaktury udržující tradiční techniky a postupy. Jsou nositeli kulturního bohatství daného státu, to čím se v dnešním "pomíchaném" světě jednotlivé kultury odlišují.
U nás v Čechách je situace v oblasti podpory tradičních dílen až komicky tragická. Ve středu 7. března proběhl v UMP muzeu křest knihy Dílo a jeho předobraz, kterou vydala Moravská gobelínová manufaktura ke svému 120. výročí od založení. Je pravda, že na vydání knihy přispělo Ministerstvo kultury, Zlínský kraj a nadace Synot, ale samotná činnost celé gobelínky stojí na aktivitě a nadšení dvou lidí, kteří ji vedou a několika profesionálních tkadlen. Komu ji jednou předají? Odejde spolu s nimi i staletá tradice výroby gobelínů a tapiserií, na kterou můžeme být v Čechách pyšní?
Akorát jsme se vrátily z tkalcovny Kubáků, kde jsme na toto téma mezi tkaním navázaly hovor s Filipem Kubákem. Jakou mají jako držitelé tkalcovské tradice podporu od státu? Téměř žádnou, finanční ani propagační. Tkalcovna je pod záštitou Ministerstva kultury, které jednou za rok zorganizuje slet řemeslníků všech kategorií. Zúčastnit se mohou jak dílny s dlouholetou tradicí, tak "nováčci", kvalita se nehlídá. Řemeslnou tvorbu jsme si shodou okolností mohli prohlédnout 8.-9. března na Výstavišti, kdybychom se o akci dozvěděli, ale propagace byla nulová a návštěvnost také. Nabízí se otázka, jestli lze takovou aktivitu považovat za pomoc a podporu?
Nevím jak fungují třeba modrotiskové dílny v Olešnici nebo Strážnici, ale asi podobně jako u Kubáků, mají štěstí, že se jim daří generačně předávat zkušenosti. Úcta k předkům a záliba v činnosti, ve které byli vychováváni je vede dále. Ale jak nejen těmto výše zmíněným dílnám pomoci a jak je podpořit? Místo dvoudenní akce na Výstavišti by alespoň potřebovali být pod záštitou organizace, která se orientuje v grantech a místo investice miliónů do "zdravějšího" chleba by mohly být peníze použity na podporu a rozvoj českého kulturního dědictví.
.


* Takto označená pole jsou povinná.


© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.