CZ / ENG

Všímáme si

Čeští skláři v aukci Pilchuck Glass School

Mezinárodní centrum Pilchuck Glass School se specializuje zejména na sklářské umění a vzdělávání v tomto oboru. Řadí se mezi nejvýznamnější a nejznámější instituce tohoto zaměření, nabízí kurzy v širokém spektru sklářských technik a také rezidenční pobyty pro začínající i zavedené umělce pracující ve všech médiích.

 

Čeští skláři v aukci Pilchuck Glass School

Text: David Černý • Úvodní foto: Pilchuck Campus Foto: Stephen Vest, © Pilchuck Glass School


 

Letos v říjnu se uskutečnil již 43. ročník dobročinné aukce, pravidelně pořádané na podporu a provoz sklářské školy. Benefice se postupně stala vyhledávanou akcí především pro významné americké sběratele skla. Letošní ročník byl obzvláště velkolepý, protože Pilchuck Glass School slavila jubilejní 50. výročí od svého založení. Díla do katalogu aukce vybírala odborná komise složená z uznávaných kurátorů a sběratelů umění (například šéfkurátorka Susie Silbert z Corning Museum of Glass a kurátoři z Bainbridge Museum Of Art), díky čemuž byla zaručena vysoká umělecká kvalita vybraných děl. 

 

Hvězdář (na fotce) od Martina Janeckého dodaný firmou BOMMA se také úspěšně vydražil. Pilchuck Glass School aukce 2021, Foto:CB Bell

 

Do letošní aukce byla vybrána a následně i úspěšně vydražena také díla, která do ní navrhla Galerie Kuzebauch. Ta zvolila české autory: Kláru Horáčkovou, Josefa Divína a Václava Řezáče. Výtvarníky, kteří patří k mladší střední generaci a řadí se k žákům profesora Vladimíra Kopeckého z pražské UMPRUM. Jde o reprezentanty české sklářské školy v tom nejlepším významu slova a právě jejich díla Galerie Kuzebauch představí českým sběratelům v rámci Art Prague, ve dnech 7. - 11. prosince v Praze na náměstí Republiky.

 

Pilchuck Glass School aukce 2021, Foto:CB Bell

 

Účastí na benefici Pilchuck Glass School s mezinárodní účastí se Galerii Kuzebauch podařilo oslovit americké sběratele, představit jim s velkým úspěchem to nejlepší z českého skla a vybudovat tak povědomí o další významné generaci českých sklářských výtvarníků. České sklo má stále co nabídnout a Galerie Kuzebauch se snaží ukazovat světu, že tomu tak opravdu je.

 

Pilchuck Glass School aukce 2021, Foto:CB Bell

 

Klára Horáčková

V rámci umělecké praxe se autorka často vyjadřuje skrze sklo v jeho nejrozličnějších formách a za použití různých technik zpracování. Neomezuje se ale pouze na tento materiál, její práce je různorodá a pohybuje se v širokém rozpětí: od menších sochařských objektů, přes design až po velké konceptuální mobilní instalace. Má za sebou i projekty s využitím nových médií. Její zrcadlové objekty lákají ke vstupu do labyrintu odrazů a tříště vlastního těla, vstoupit do nich je skutečným zážitkem a vyžaduje kromě zvědavosti i odvahu nechat se „zajmout“, pocitově se propadnout či vznášet v prostoru.

 

Klára Horáčková, White Shoots, 2018, tavené sklo, autorská technika, 
41 x 12 x 12 cm, Foto: Tomáš Slavík

 

Josef Divín

Autorova tvorba balancuje mezi dvěma póly, střídají se v ní skleněné obrazy s objekty z foukaného skla. V nich osciluje mezi chladnou povahou natavovaného kovu a žárem horoucího skla. Své objekty autor z větší části pojmenovává jednoduše: Nádoby.

 

Josef Divín, Nádoby, 2018, foukané sklo s natavenou stříbrnou folií, autorsky broušeno, Foto: Ondřej Galia

 

Václav Řezáč

Ve své práci používá autor neobvyklé technologie a jejich kombinace. Díky tomu jsou jeho díla plná rafinovaných řešení, která dokazují, že se stále ve sklářském umění dá zdařile experimentovat. Tvorba Václava Řezáče však není pouze postavena na samotných technologiích, ale pevným základem je důmyslně promyšlená idea, která se v průběhu procesu vyvíjí. Navzdory tomu, v Řezáčových rukách je sklo vždy pokorně uchopeno, autor mu nechává prostor, aby mohlo ukázat všechny své jedinečné vlastnosti.

 

Václav Řezáč, Bez názvu, 2021, 37 x 32 x 7 cm, tavené sklo do formy, za studena opracované a hutně lité sklo, Foto: Ondřej Kocourek

 

30. 11. 2021

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.