CZ / ENG

Všímáme si

Vypít kávu a kelímek přeměnit v zahradu

Zásada „Reduce, Reuse, Recycle“, tedy omezit, použít znovu a recyklovat, víří vzduchem už dlouho. Kalifornský projekt v rozjezdu, který právě sbírá peníze na realizaci nového nápadu, poukazuje na fakt, že i když recyklujeme, po několika opakováních už materiál nelze použít a stejně vznikne odpad. Slovo „Recycle“ vyměnili za „GROW“ a přicházejí s kelímkem na kávu, který můžeme po použití zasadit a obnovit tak přirozenou místní flóru.

Vypít kávu a kelímek přeměnit v zahradu

Že nevíte, co se s tříděným odpadem děje, kam ho svezou, zda a jak ho recyklují? S takovým kelímkem na kávu máte osud svého odpadu plně v rukou. Do každého kelímku jsou při výrobě zapracována semínka. Stačí ho rozstřihnout, na pět minut ponořit do vody a pak zahrabat kousek pod zem. Na jeho dně jsou uvedeny ideální podmínky a doporučení pro sadbu. Podle lokalit, kde kavárny kelímky nabízejí, obsahují nádobky místní domácí druhy. Lehce zapadnou do ekosystému, květiny přidají barvy a vůně do městských parků a zahrad, stromy rozšíří lesíky za městem.

Zasazení několika nasbíraných kelímků může rodinu inspirovat i k výletu do přírody. Na kelímku je mapa Kalifornie s vyznačenými oblastmi, které potřebují zalesnit a oživit, a  kde by semenům dobře vedlo. Vpravo autor designu a prototypu kelímku Alex Henige.

„Začali jsme s předmětem, se kterým se každý z nás dostane často do styku, někdo použije i několik kelímků denně. Američané každý den zkonzumují čtyři sta milionů šálků kávy,“ říká Alex Henige, student krajinářské architektury a zakladatel společnosti. „Přestože mnoho z nás svědomitě třídí odpad a materiály se tak použijí vícekrát, stejně musí někdy někde nějak skončit. Reduce. Reuse. Grow navrhuje dát je do země, a nemyslíme tím zrovna skládku.“

Kelímek je vyroben z materiálu vytříděném v recyklačních centrech v okolí. Tento materiál je podle autorů projektu nepoužitelný pro běžný obalový výrobek. Podle dostupných informacích se zdá, že kelímek bude vyrobený z recyklovaných vláken rostlinného původu, která by ale například u nás jako recyklát pravděpodobně v atestu na styk s potravinami neobstála. Reduce. Reuse. Grow právě dokončuje výzkum klíčivosti a růstu v různých typech půdy a klimatických podmínkách. Partnerská firma, která by mohla kelímky vyrábět ve velkém, pomáhá s testováním účinku tepla při lisování papíru i při kontaktu semínek s horkým nápojem v kelímku.

Devět dní před koncem sbírkové akce na internetu již nápad získal sto třicet procent požadované částky. Za tyto peníze bude možné začít kelímek vyrábět sériově a ve velkém. V případě vyhození kelímku do běžného odpadu se za šest měsíců v zemi rozloží. Ty kavárny, které se stanou partnery projektu, zřídí ve svých prostorech koš pro kelímky, jejichž uživatelé je sami zasazovat nechtějí. Další strana je pak může využít ve velkém, Alex navrhuje skautská sdružení, turistické spolky nebo jednotlivce, kteří si chtějí třeba zalesnit pozemek. Nápad možná podnítí další lidi, aby si ve svém okolí založili více komunitních záhonů a zahrad.

5. 3. 2015 text: Kateřina Zvelebilová, foto: Reduce. Reuse. Grow., KickStarter

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Hezké, viďte? M. Hobrland 9.3.2015 16:32
Re: Hezké, viďte? Anna 12.3.2015 11:28
Re: Re: Hezké, viďte? Tereza 13.3.2015 12:19

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.