Všímáme si
Vypít kávu a kelímek přeměnit v zahradu
Zásada „Reduce, Reuse, Recycle“, tedy omezit, použít znovu a recyklovat, víří vzduchem už dlouho. Kalifornský projekt v rozjezdu, který právě sbírá peníze na realizaci nového nápadu, poukazuje na fakt, že i když recyklujeme, po několika opakováních už materiál nelze použít a stejně vznikne odpad. Slovo „Recycle“ vyměnili za „GROW“ a přicházejí s kelímkem na kávu, který můžeme po použití zasadit a obnovit tak přirozenou místní flóru.
Že nevíte, co se s tříděným odpadem děje, kam ho svezou, zda a jak ho recyklují? S takovým kelímkem na kávu máte osud svého odpadu plně v rukou. Do každého kelímku jsou při výrobě zapracována semínka. Stačí ho rozstřihnout, na pět minut ponořit do vody a pak zahrabat kousek pod zem. Na jeho dně jsou uvedeny ideální podmínky a doporučení pro sadbu. Podle lokalit, kde kavárny kelímky nabízejí, obsahují nádobky místní domácí druhy. Lehce zapadnou do ekosystému, květiny přidají barvy a vůně do městských parků a zahrad, stromy rozšíří lesíky za městem.
Zasazení několika nasbíraných kelímků může rodinu inspirovat i k výletu do přírody. Na kelímku je mapa Kalifornie s vyznačenými oblastmi, které potřebují zalesnit a oživit, a kde by semenům dobře vedlo. Vpravo autor designu a prototypu kelímku Alex Henige.
„Začali jsme s předmětem, se kterým se každý z nás dostane často do styku, někdo použije i několik kelímků denně. Američané každý den zkonzumují čtyři sta milionů šálků kávy,“ říká Alex Henige, student krajinářské architektury a zakladatel společnosti. „Přestože mnoho z nás svědomitě třídí odpad a materiály se tak použijí vícekrát, stejně musí někdy někde nějak skončit. Reduce. Reuse. Grow navrhuje dát je do země, a nemyslíme tím zrovna skládku.“
Kelímek je vyroben z materiálu vytříděném v recyklačních centrech v okolí. Tento materiál je podle autorů projektu nepoužitelný pro běžný obalový výrobek. Podle dostupných informacích se zdá, že kelímek bude vyrobený z recyklovaných vláken rostlinného původu, která by ale například u nás jako recyklát pravděpodobně v atestu na styk s potravinami neobstála. Reduce. Reuse. Grow právě dokončuje výzkum klíčivosti a růstu v různých typech půdy a klimatických podmínkách. Partnerská firma, která by mohla kelímky vyrábět ve velkém, pomáhá s testováním účinku tepla při lisování papíru i při kontaktu semínek s horkým nápojem v kelímku.
Devět dní před koncem sbírkové akce na internetu již nápad získal sto třicet procent požadované částky. Za tyto peníze bude možné začít kelímek vyrábět sériově a ve velkém. V případě vyhození kelímku do běžného odpadu se za šest měsíců v zemi rozloží. Ty kavárny, které se stanou partnery projektu, zřídí ve svých prostorech koš pro kelímky, jejichž uživatelé je sami zasazovat nechtějí. Další strana je pak může využít ve velkém, Alex navrhuje skautská sdružení, turistické spolky nebo jednotlivce, kteří si chtějí třeba zalesnit pozemek. Nápad možná podnítí další lidi, aby si ve svém okolí založili více komunitních záhonů a zahrad.
5. 3. 2015 text: Kateřina Zvelebilová, foto: Reduce. Reuse. Grow., KickStarter
Aktuálně
► Seminář: Obaly pro potraviny a kosmetiku - doprovodný program veletrhu EMBAX
► Novinky veletrhu Ambiente 2023
► HACKATHON PRAGUE 17. - 20.4. 2023
► NE - ON: V GALERII KUZEBAUCH VYSTAVUJE DAVID ČERNÝ DAVID (1.2. – 24.3. 2023)
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
17. 1. 13:15
Knihu prodává EggoBag na svém webu: ...
Tereza - Brašnář Jakub Jarolím: Kůže je vzácný materiál, podle toho s ní zacházím
17. 1. 11:49
nemohu knihu najít v knihkupectví? Kde se dá koupit?
Lucie - Brašnář Jakub Jarolím: Kůže je vzácný materiál, podle toho s ní zacházím
17. 1. 10:24
Děkujeme za tip na knížku!
Tereza - Brašnář Jakub Jarolím: Kůže je vzácný materiál, podle toho s ní zacházím